IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
18:04 | 8 май 2015
Обновен: 23:45 | 12 май 2025

Хиляди жители на Кирково са пострадали от вчерашната буря

Местните не помнят такава стихия

По материала работи: Ставри Таргов
Снимка БГНЕС

Хиляди жители на община Кирково пострадаха от разразилата се в четвъртък следобед буря. Ураганен вятър и градушка колкото детски юмрук нанесоха сериозни поражения на къщи и земеделска продукция. Има загинали домашни животни. Нито един от засегнатите хора няма застраховка на имота си. През целия петъчен ден комисии извършваха оглед на причинените щети от бурите и градушките. Общината в Кирково ще поиска помощ от Министерството на труда и социалната политика за осигуряване на временна заетост на пострадалите от бедствието семейства.
Бурята е започнала със силен вятър с пориви над 120 километра в час. Последвала е градушка, която на места е образувала 25-сантиметрова покривка. Най-тежки са пораженията в селата Фотиново, Върбен, Подкова, Шопци, Чорбаджийско, съобщи председателят на Общинския съвет в Кирково Шинаси Сюлейманов. Местните жители не помнят такава буря.
От урагана са изкъртени прозорци на училището в Бенковски, а отломки от стара сграда в двора му са съборили комина на съседна къща. Има много съборени дървета, отнесени и пробити покриви, счупени керемиди, повредени електрически стълбове, пострадали са и автомобили. Сериозни са щетите върху насажденията с чушки и тютюн. На практика няма здрав нито един корен, каза Сюлейманов. Пострадали са овошките и много пчелини.
Размерът на щетите тепърва ще се изчислява, съобщава БНР.

Черно море

Коментари

Новини Варна