Честваме 138 години от избухването на Априлското въстание

Честваме 138 години от избухването на Априлското въстание

Честваме 138 години от избухването на Априлското въстание

То избухва на 20 април по стар стил (1 май по нов стил) в Копривщица

Днес отбелязваме 138-годишнината от Априлската епопея. Априлското въстание избухва на 20 април по стар стил (1 май по нов стил) в Копривщица. Трескавата подготовка за въстанието правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти, но сигурна информация за начинанието те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово, чието име на предател е изтрито от паметника в местността. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие изпратените турски военни. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт.
Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото Кърваво писмо. То е пренесено от 19-годишният Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за два часа. От 95 въстанали села и градчета във въстанието участват едва около 10 хил. мъже, въоръжени с огнестрелно оръжие.
Макар да е потушено с много кръв и зверства, то предизвиква за първи път светът да обърне внимание на България.
В Панагюрище днес честванията започнаха с литийно шествие от Историческия музей до площад „20-ти април“. След тържествения ритуал по издигане на националното знаме в църквата „Света Богородица“ бе отслужена панихида в памет на загиналите в Априлската епопея.
Десетки граждани се включиха в поклонението пред „Вечния огън“ и положиха цветя пред мемориала.
По-късно днес от 17 ч. на мемориалния комплекс „Априлци“ ще бъде представен спектакъл възстановка „Мъжество и саможертва“ с участието на дружество „Традиция“, женско дружество „Райна Княгиня“, доброволци, младежи и самодейци от Панагюрище.
Кулминацията на честванията е националният митинг-заря от 20,30 ч. на пл. "20 април". Тържественото слово ще произнесе президентът Росен Плевнелиев.
В Клисура и Копривщица на 1 и 2 май по традиция също има тържества и възстановки на събитията от преди 138 години. В Копривщица за първи път тази година е учреден народен копривщенски събор „Единение-1876“, който си поставя за цел да организира годишнината от въстанието, както и всички религиозни, исторически и туристически празници в града. Целта на учредителите е да намерят единението на историята и настоящето, на героите на града и сегашните жители, на традиция и новаторство. Съборът ще се състои на 1 май в дома-музей „Тодор Каблешков“.
Вечерта на историческия площад „20 април“ в чест на героичното Априлско въстание ще се проведе заря. А на 2 май по традиция отново на същия площад ще има възстановка на знаменателни епизоди от въстанието.
В Клисура честванията започват още от 30 април с художествени изложби на икони, живопис и скулптори. Днес бе направена възстановка на събитията от избухването на Априлското въстание в града. „Мама му стара, топчето пукна, Турция ке падне“, провъзгласи Боримечката и пукотевица взриви площада, на който се беше събрало хилядно множество от местни жители. Сред гостите бе и вицепрезидентът Маргарита Попова.
В музея на Клисура е запазена камбана, с която през 1876 г. е обявено Априлското въстание в града.
След като въстанието е зверски потушено, а градът – опожарен, турците пренасят камбаната в Карлово като трофей, но по-късно тя е върната в града. Тук е и книгата със спомените на оцелелия въстаник Христо Попов, на базата на която Иван Вазов написва „Под игото“.

Коментари

Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата