10 донори дали живот на 28 българи през 2013 г.

10 донори дали живот на 28 българи през 2013 г.

10 донори дали живот на 28 българи през 2013 г.

10 донори дали живот на 28 българи през 2013 г.

Само за година броят на трансплантациите у нас се е увеличил значително. През 2012-а имаше едва две донорски ситуации, а през 2011 – четири.
Миналата година се оказа по-добра за хората, които чакат животоспасяващи операции – роднините на десет починали българи решиха да дарят органите им и с тях бяха спасени 28 болни.
От тях 17 получиха нови бъбреци, на четирима беше присъдено здраво сърце, а седем се сдобиха с черен дроб, предаде БГНЕС.
Нуждаещите се от трансплантация у нас обаче са над 1000 души.
Необясним за лекарите остава фактът, че през 2010 г. донорите са били 21, а на следващата – само четирима. За да се увеличат спасените хора, медиците вече са готови с нов стандарт по трансплантология, който трябва да бъде приет от здравното министерство до дни.
"Въпреки по-добрата 2013-а - все още сме далеч дори от собствените си критерии, които гласят, че на 1 милион население трябва да има 5 донори, което прави 35 на година", заяви за "Преса" професор Никола Владов, национален консултант и началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия на ВМА.
Във Великобритания например изискванията са за 12 донори на 1 милион население, а в Хърватия – 34.
Към 6 януари тази година 1067 българи са в очакване на животоспасяваща трансплантация. Най-много са хората, които се нуждаят от нов бъбрек – 987.

Новини

Коментари

Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата