IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
18:32 | 3 септември 2014
Обновен: 21:52 | 11 май 2025

Със статистически хватки крият данни за сивата икономика

Със статистически хватки крият данни за сивата икономика

По материала работи: Юлиян Атанасов
Със статистически хватки крият данни за сивата икономика


Статистически трикове намаляват сивата икономика в страната. Според данните на НСИ сенчестият сектор у нас е едва 13 на сто от БВП, пише БГНЕС.
През 2013 г. страната е произвела стоки и услуги за 78,12 млрд. лв., като в сметките са вкарани 10,15 млрд. лв. от скрити дейности.
Процентът на нелегалната икономика обаче рязко се различава от този, който работодателските организации отчитат. Според техните изследвания делът на сивия сектор е около 30 на сто от БВП.
Причината за различието е, че НСИ отчита стойността на стоките и услугите, които се генерират от неформалната икономика, докато работодателите смятат и колко пари се плащат под масата на всички без легални договори.
В сметките на НСИ попадат куфарната търговия, неиздадените касови бележки и бакшишите. Освен това обаче статистиците включват в графа скрити дейности напълно законни практики. Така например в сивия сектор попада ползването на служебен автомобил, както и облагите, които работниците получават от шефовете си - служебни телефони, дрехи, карти за градския транспорт и дори ваучерите за храна.
Да се смятат в данните за неформалната икономика подобни придобивки, е европейско изискване, но не е присъда работодателите повече да не дават служебни коли, телефони и прочие, обясни Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара.
Според него така се отчитат реалните разходи на бизнеса. Със сигурност сивата икономика не е 13 на сто, допълни той.
В графата скрити дейности от края на септември ще влязат и процент от продажбите на наркотици, както и обороти от проституция. НСИ обаче няма собствена база данни за тези показатели и ще ползва изследвания на министерства и организации. Европейското изискване за този вид методика вече е прието в няколко държави. БВП на тези страни се е увеличил номинално с между 2 и 6 на сто заради новия начин на смятане.

Коментари

Новини Варна