Със статистически хватки крият данни за сивата икономика

Със статистически хватки крият данни за сивата икономика

Със статистически хватки крият данни за сивата икономика

Със статистически хватки крият данни за сивата икономика


Статистически трикове намаляват сивата икономика в страната. Според данните на НСИ сенчестият сектор у нас е едва 13 на сто от БВП, пише БГНЕС.
През 2013 г. страната е произвела стоки и услуги за 78,12 млрд. лв., като в сметките са вкарани 10,15 млрд. лв. от скрити дейности.
Процентът на нелегалната икономика обаче рязко се различава от този, който работодателските организации отчитат. Според техните изследвания делът на сивия сектор е около 30 на сто от БВП.
Причината за различието е, че НСИ отчита стойността на стоките и услугите, които се генерират от неформалната икономика, докато работодателите смятат и колко пари се плащат под масата на всички без легални договори.
В сметките на НСИ попадат куфарната търговия, неиздадените касови бележки и бакшишите. Освен това обаче статистиците включват в графа скрити дейности напълно законни практики. Така например в сивия сектор попада ползването на служебен автомобил, както и облагите, които работниците получават от шефовете си - служебни телефони, дрехи, карти за градския транспорт и дори ваучерите за храна.
Да се смятат в данните за неформалната икономика подобни придобивки, е европейско изискване, но не е присъда работодателите повече да не дават служебни коли, телефони и прочие, обясни Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара.
Според него така се отчитат реалните разходи на бизнеса. Със сигурност сивата икономика не е 13 на сто, допълни той.
В графата скрити дейности от края на септември ще влязат и процент от продажбите на наркотици, както и обороти от проституция. НСИ обаче няма собствена база данни за тези показатели и ще ползва изследвания на министерства и организации. Европейското изискване за този вид методика вече е прието в няколко държави. БВП на тези страни се е увеличил номинално с между 2 и 6 на сто заради новия начин на смятане.

Коментари

Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата