Свидетели сме как през последните години климатът в нашите ширини видимо се променя. Наблюдавахме смерчове, проливни дъждове, почти тропически бури... Статистиката все по-често показва цифри за пожари, причинени от мълнии, за пострадали или загинали по време на гръмотевична буря хора, макар че допреди десетина-двайсет години такива случаи бяха рядкост. Според същата тази статистическа информация, на всяка една минута някъде по света падат над 100 мълнии, а в България от светкавици загиват 5-6 души всяка година.
Фатален изход очаква всеки, независимо дали говорим за човек или животно, върху когото се стовари мълния. Има случаи на оцелели от директно попадение, но те са редки. Дори индиректният удар на мълния може да нанесе големи изгаряния (които са под формата на фигури и линии, сочещи посоката на преминаването на електричеството), човека да получи гърчове, или да изпадне във временно безсъзнание.
В България няма система за отчитане и регистриране на мълниите и техните последствия, въпреки неоспоримия факт, че страната ни е сред водещите в Европа по този показател, а според базовата статистика, която НИМХ поддържа за активността на мълниите у нас, то средно на квадратен километър се падат около 6 мълнии на година.
Много хора се заблуждават, че в големия град “мълния няма да ги стигне”. Това обаче съвсем не е така. Замисляли ли сте се, дали вашата жилищна кооперация или панелен блок имат надежна мълниезащита. Фактите сочат че повечето жилищни сгради в големите градове разчитат на стар гръмоотвод или въобще са без монтирани мълниезащитни системи по една или друга причина. Българите сме изобретателни и някои “техничари” дори си инсталират самоделни гръмоотводи. Но едва ли са чували, че аматьорско инсталиране на гръмоотвод върху дървени трупчета на покрива на сграда може да предизвика пожар, тъй като при мълния желязото се нажежава.
Стигнахме до там, че специалистите да препоръчватпо време на гръмотевична буря, дори и в големите градове, да се изключват от контакта всички уреди за бита, да не се използват стационарните телефони, да не се стои до прозорците и под вратите, да не се докосвате до водопроводните батерии. Според тях, така ще се предпазите от непредвидени проблеми и своята техника и своето здраве... Всичко това е много страшно, студено, тъмно и несигурно... А би могло да бъде далеч по-лесно.
Дори и в родните условия, в последно време, бележи ръст интереса на хората към модерните мълниеприемници с изпреварващо действие и ефективната защита, която те предлагат. Все пак, живеем в 21 век...
Обърнахме се за разяснение по темата към експертите от ''Диком ООД'' – Варна. Фирмата е изключителен представител на два от световните лидери и производители на технологии за мълниезащита. Според специалистите този вид мълниеприемници се различават от обикновените, защото в центъра им се създава магнитно поле, от магнитното поле на земната повърхност, осигуряваща изпреварващото им действие. Това има за цел да създаде и/или натрупа положителен заряд в зоната на гръмоотвода, за да има по голям шанс мълнията да попадне върху него, а не на защитаваните обекти.
От ''Диком ООД'' – Варна ни показаха мълниеприемника с изпреварващо действие IONIFLASH MACH, който е първият мълниеприемник от този тип. Устройството съчетава най-новите резултати от изследвания и опити, проведени при реални условия на попадения на мълнии. Дългогодишната работа и изпитания демонстрират значителното превъзходство на един мълниеприемник с изпреварващо действие със заоблен връх, сравнен с един мълниеприемник със заострен връх, при еднакви реални условия в лаборатория и при атмосферни бури. Мълниеприемникът със заоблен връх е много по-ефикасен, тъй като излъчва йони по-трудно, като така стойностите на електрическото поле около него винаги са високи. Следователно възходящият лидер, който тръгва от него, се разпространява на по-голямо разстояние и с по-голяма вероятност за свързване от низходящият лидер. Френската фирма производител предлага този тип мълниеприемници повече от 40 години и в над 50 страни. Мълниеприемници на тази марка защитават редица значими световни обекти, сред които са: Катедралата Нотр Дам в Париж, летището Аммам в Йордания, Гвианската космическа станция и над 20 000 места по света.
Коментари