От 31 март започна изпълнението на програмата за профилактика и рехабилитация за 2016 г., съобщиха от Националния осигурителен институт. Средствата за нейната реализация са в размер на 17 902 942 лв. Предвижда се през тази година около 44 700 души да ползват парични помощи за профилактика и рехабилитация.
Програмата е с продължителност 10 дни, като НОИ поема цената на нощувките и частична помощ за храна в размер на 5 лв. за всеки ден от престоя. Всеки правоимащ, за сметка на бюджета на ДОО, има право да ползва до четири основни диагностични и терапевтични процедури дневно.
Условията
От програмата за т.г. могат да се възползват: - Осигурените за общо заболяване, майчинство и/или за трудова злополука и професионална болест; - Получаващите лична пенсия за инвалидност, ако не са навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване и срокът на инвалидността в експертното решение на Териториална експертна лекарска комисия, респективно на Националната експертна лекарска комисия, не е изтекъл. Хората от първата група придобиват право на парични помощи за профилактика и рехабилитация, ако за тях са били внесени или дължими осигурителни вноски за период от шест последователни калeндарни месеца, предхождащи месеца, през който се провежда профилактиката и рехабилитацията. В периода от шест календарни месеца се включва времето, *на платените и неплатените отпуски за отглеждане на дете; *на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за отпуск за бременност и раждане, както и отпуск при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст. *на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година, през което самоосигуряващите се, които се осигуряват за общо заболяване и майчинство, са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на дете и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст и периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и за отглеждане на дете и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст, през които не са имали право на обезщетение. Изискването за внесени или дължими осигурителни вноски за период от шест последователни календарни месеца не се отнася за хора с увреждания, резултат от претърпяна трудова злополука или професионална болест. Хората, осигурени само за трудова злополука и професионална болест, имат право на парични помощи за профилактика и рехабилитация само в случай на трудова злополука и професионална болест. Възрастта за придобиване правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване за 2016 г. е 60 години и 10 месеца за жените и 63 години и 10 месеца за мъжете. Паричната помощ за всеки правоимащ включва: 1. Средствата за не повече от общо 4 основни диагностични и терапевтични процедури дневно (вкл. прегледите и изследванията) по цени, утвърдени от Надзорния съвет на НОИ; 2. Средствата за нощувки по цена, утвърдена от Надзорният съвет на НОИ, без доплащане от правоимащите; 3. Частична парична помощ за хранене в размер на 5 лв. за един храноден. За деня на постъпване и деня на напускане НОИ заплаща общо 5 лв. частична парична помощ за хранене. Хората получават право на парични помощи за профилактика и рехабилитация еднократно в една календарна година за 10 дни престой.
Необходими документи
Необходимите документи за издаване на удостоверение за ползване на парична помощ за профилактика и рехабилитация са: 1. Медицинско направление. Правото на парични помощи за профилактика и рехабилитация се ползва след преценка на лекуващия лекар за необходимостта от провеждане на профилактика и рехабилитация за диагностично уточнено заболяване, която се отразява в медицинско направление. Медицинското направление се издава от лекуващия лекар в два екземпляра и в него той документира заболяването, за което е необходимо провеждане на профилактика и рехабилитация, придружаващите заболявания, ако има такива, медицинските мотиви за рехабилитацията, както и съответните медицински изследвания. Медицинското направление трябва да е издадено не по-рано от 30 календарни дни преди датата на постъпване при изпълнителя на дейността по профилактика и рехабилитация. 2. Документ за самоличност. 3. Документ по образец, удостоверяващ осигурителните права. 4. Лична амбулаторна карта и/или медицинска документация, удостоверяваща настоящото и миналото здравно състояние - епикризи, изследвания, снимки, електрокардиограми и други документи според конкретния случай. Пациентите трябва да представят цялата медицинска документация, която доказва наличието на заболяването, отразено в медицинското направление, като показано за вторична профилактика и рехабилитация. 5. Eкспертно решение на ТЕЛК, респективно на НЕЛК - за хората с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто. 6. Разпореждане за приемане на злополуката за трудова - за претърпелите трудова злополука. 7. Експертно решение за признаване на професионална болест - за хората с професионална болест. Пациентите представят описаните документи в териториалното поделение на НОИ по постоянен или настоящ адрес в срок до 10 работни дни преди датата на постъпване при изпълнителите на дейността по профилактика и рехабилитация.
Сключени са договори с 47 почивни бази
За 2016 г. НОИ сключи договори със 17 юридически лица за общо 47 изпълнители на дейността по профилактика и рехабилитация, както следва: 1. “Профилактика, рехабилитация и отдих” ЕАД със следните изпълнители: “ПРО” ЕАД - Балнеохотел “Дружба” “ПРО” ЕАД - Хотел “Калина” “ПРО” ЕАД - Балнеохотел “Констанция” “ПРО” ЕАД - Балнеохотел “Велинград” “ПРО” ЕАД - Балнеохотел “Гергана” “ПРО” ЕАД - Балнеохотел “Стряма” “ПРО” ЕАД - Балнеохотел “Свети Мина” “ПРО” ЕАД - Почивна станция “Свети Мина-2” “ПРО” ЕАД - Почивна станция “Жива вода” “ПРО” ЕАД - Балнеохотел “Тинтява” “ПРО” ЕАД - Хотел “Тинтява 2” “ПРО” ЕАД - Хотел “Здравец” “ПРО” ЕАД - Балнеохотел “Люляци” “ПРО” ЕАД - Климато-балнеолечебен хотел “Павел баня” “ПРО” ЕАД – Балнеохотел „Роза” “ПРО” ЕАД - Хотел “Диана” “ПРО” ЕАД - Балнеохотел “Божур” 2. “Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс” ЕАД със следните изпълнители: “СБР-НК” ЕАД, филиал Нареченски бани “СБР-НК” ЕАД, филиал Павел баня “СБР-НК” ЕАД, филиал Поморие “СБР-НК” ЕАД, филиал Сандански “СБР-НК” ЕАД, филиал Кюстендил “СБР-НК” ЕАД, филиал Момин проход “СБР-НК” ЕАД, филиал Овча могила “СБР-НК” ЕАД, филиал Велинград “СБР-НК” ЕАД, филиал Хисаря “СБР-НК” ЕАД, филиал Баня, Карловско “СБР-НК” ЕАД, филиал Баните “СБР-НК” ЕАД, филиал “Свети Мина”, Вършец “СБР-НК” ЕАД, филиал Банкя 3. Военномедицинска академия със следните изпълнители: ВМА - Болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация – Поморие ВМА - Болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация – Банкя ВМА - Болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация – Хисаря 4. "Специализирана болница за рехабилитация – Бургаски минерални бани" ЕАД 5. "Специализирана болница за рехабилитация по физикална и рехабилитационна медицина - Димина" ООД 6. "Специализирана болница за рехабилитация – Тузлата" ЕООД 7. "Специализирана болница за рехабилитация – Варна" АД 8. "Специализирана болница за рехабилитация - Петрич" ЕООД 9. "Специализирана болница за рехабилитация Стайков и фамилия" ЕООД 10. Специализирана болница за рехабилитация „Мари” ЕООД 11. Специализирана болница за рехабилитация „Здраве” ЕАД 12. "Специализирана болница за рехабилитация - Родопи" ЕООД 13. "Специализирана болница за рехабилитация Несебър" АД 14. "Специализирана болница за рехабилитация Марикостиново" ЕООД 15. Балнеологичен център - “Камена” ЕАД 16. "Специализирана болница за рехабилитация - Сапарева баня" АД 17. "Специализирана болница за рехабилитация – Банкя" АД
Ставри Таргов