Най-търсените кадри в България в момента не са програмисти и инженери, а събирачи на дългове, строители, миньори, оператори в кол центрове, банкови и други служители.
Това изненадващо разкритие прави нов доклад на Европейската комисия, който анализира недостига и уменията на работната сила в страните от ЕС. ЕК обръща специално внимание на браншовете, където работните места и търсенето на подходящи хора за тях се увеличават най-бързо. Именно изброените професии се оказват "най-бързо растящи" в България.
"Програмистите са само върхът на айсберга, видимата част, а глад за кадри у нас има навсякъде", коментира пред "Сега" икономистът Лъчезар Богданов.
Очевидно проблемите на IТ компаниите наистина са по-видими заради голямата ножица между търсене и подготвени специалисти. Драматичното несъответствие не остава незабелязано и в доклада на Брюксел - там се посочва, че 69% от българите на възраст 16-74 години нямат елементарни цифрови умения, т.е. не могат да работят с интернет, компютри и смартфони. Средно за ЕС делът на компютърно неграмотните е доста по-нисък - 41%.
България е далеч под средното европейско равнище по почти всички показатели, засягащи пазара на труда, разкрива още докладът. У нас 54% от фирмите трудно намират подходящи кадри - при 40% средно за ЕС. В същото време 1/3 от нашия бизнес инвестира в обучение на персонал, докато в ЕС 66% от компаниите пращат работници и служители на курсове.
Докладът на ЕК е много интересен, защото показва - освен несъответствията, и кои отрасли са във възход и отварят работни места. Оказва се, че картината във всяко кътче от ЕС е съвсем различна и твърде специфична.
В Румъния например има бум на търсенето на продавачи, чиновници и служители в транспорта, а в Полша хит са електротехниците, следвани от хигиенисти и охранители.
В Гърция има дефицит на сервитьори и бармани, на медицински сестри и на домашни помощнички и гледачки, а в Португалия - на продавачи и работници в кожарски и текстилни фабрики.
Унгария и Испания пък явно напредват със селското стопанство, защото там много се търсят фермери и рибари.
Във Великобритания най-много работни места се отварят за лекари и медицински сестри, а също и в строителството, само че докато у нас се търсят работници, там - началници, мениджъри.
В Швеция се роят позициите за административен персонал и начални учители. Апетитът за IT експерти се увеличава най-вече във Финландия и Италия, а в Холандия особено търсени са юристите и социалните работници.
Като цяло в ЕС най-бързо се увеличават нуждите от начални учители, от софтуерни специалисти и от финансисти, констатира ЕК.
Най-вървежните кадри: Бирници, миньори, строители
Програмистите изостанаха в класацията за най-търсени служители
13.06.2016 | 18:24 ч. Обновена: 24.06.2025 | 09:21 ч.
0

Новини
-
Стотици посрещнаха Джулай морнинг със звездно парти на “Къмпинг Градина” (СНИМКИ)
-
Асен Василев: До 8 юли няма да подкрепяме вотове на недоверие. След това - да
-
Откриха във Варна националната доброволческа академия „Лято без риск“
-
Радев към Тошко Йорданов: Дайте да си внесем депутати за по 500 лв.
-
Черно море стана държавен шампион по фехтовка
-
Жителите на улица "Роза" във Варна се вдигат на протест
-
Хороскоп за 2 юли 2025 - Лъв
-
Заведения превзеха центъра на Варна, сами определяли заетата площ (СНИМКИ)
-
Хороскоп за 2 юли 2025
-
Линейки и полиция летят по пътя Бургас-Варна (ВИДЕО)
-
Юли носи романтика и изненади: Любовен хороскоп за месеца
-
На много хора им става лошо в електромобил! Учените имат обяснение
Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари