46% от учителите вярват, че реформата в образованието, ще помогне за повишаване на престижа на учителската професия, а 39% са на обратното мнение. По-обнадеждени от реформата изглеждат най-младите. Както може и да се очаква, административният персонал също проявява повече лоялност.
Това сочат данни от експресен сондаж, проведен от „Галъп интернешънъл“ сред учители. Анкетата е проведена на 11 и 12 юни чрез стандартизирано телефонно интервю сред 715 учители от различни степени, специалности, учебни заведения и населени места в цялата страна, сред педагогически и административен персонал.
В същото време мнозинство от 60% от запитаните учители свидетелстват, че са готови за работа по новите учебни програми. Огромно мнозинство от 95% подкрепя възможността учителите сами да вземат решения по методите на преподаване. Данните подсказват видимо самоуважение сред учителската общност и увереност в собствената готовност за работа по новите правила.
Три четвърти от запитаните учители обаче твърдят, че не чувстват подкрепа от страна на обществото.
Ако сред професионалното съсловие смисълът на новия образователен закон постепенно се изяснява, то явно е необходимо още усилие, за да стигне той до по-широката общественост.
Допитването на "Галъп" е част от изследователска програма на Министерството на образованието и науката, която цели получаване на обратна връзка.
Като цяло, идеята за учителски събор се подкрепя. Мнозинство от 85% заявява подкрепа за неговото възстановяване.
Близо две трети от запитаните пък се определят като достатъчно информирани за новия образователен закон. Сред най-младите декларираната запознатост е най-ниска, а сред директорския състав – очаквано най-висока.
Идеята за реформи по традиция предизвиква боязън, а и негативни асоциации, идващи от цялостния обществено-политически процес. Затова и липсата на ясно мнозинство оптимисти или песимисти не е изненадваща.
Според запитаните посланията на новия образователен закон явно не са достигнали в задоволителна степен до родители и ученици – ако се съди по недвусмислено отрицателните отговори (81%).

Овладяна ли е кризата с боклука в София и какво се случва с "Екобулпак"?
Млад мъж е в критично състояние след опит да погълне цял бургер заради облог
ЕК въвежда такса за малки пакети от Китай от началото на 2026 г.
Рецепта от тефтера на баба: Пухкави милинки
Китайски учени откриха редкоземни метали в растения
BentoBox и Phoenix 2 откриват ерата на търговската микрогравитация
Извънземен живот? Ще го търсим в облаците
Метеорният поток Леониди ще достигне своя пик на 16-17 ноември
Ауди си поставя амбициозни цели във Формула 1
Цецо Найденов отново култов: Браво, Майсторе! Преби ги!
Звезда на Реал Мадрид се счупи, викнаха на пожар Тюрам
Левски куцаше срещу ЦСКА
Маникюри за зодия Стрелец – винаги различни и красиви (+Снимки)
Златен петък: Късмет и щастие за 3 зодии на 14 ноември
6 рецепти за вкусни постни десерти
Мъфини с портокал и масло
Как раждането създава имунитета на бебето?
Видове зъбна болка и нейната роля в диагностиката
Алтернативни методи при храносмилателни проблеми
Семином – най-честият злокачествен тумор на тестиса
Топ 5 смарт часовника за 2025 година
Пожар в Атина: Двама души са в болница с дихателни проблеми
Китай навлиза в най-дългото забавяне на потреблението от 2021 г.
УЕФА прати българин да свири на Турция
Шеф в ЕК призна, че забраната на ДВГ може да бъде отменена
Емили Ратайковски омагьоса бившия на Дуа Липа
Ретрограден Юпитер - какво чака зодиите?
Коментари