След 4 месеца прекъсване: Времето се върна на Мусала!

Пак ще подават данни на всеки три часа от ключовата за страната станция

Снимка Facebook

Снимка Facebook

От днес напълно се възстановява работата на метеорологичната станция на връх Мусала, съобщи пред БНР проф. Христомир Брънзов, директор на Националния институт по метеорология и хидрология.


Работата на станцията беше прекъсната преди няколко месеца заради трагичен инцидент с един от синоптиците, който се грижеше за нея.

 

"Намерихме човек, обучихме го, положи си изпитите и от днес, от 1-ви февруари, мога да ви кажа, че с моя заповед се възстановява работата като синоптична станция и тя започва да си работи отново в режима, в който е работила през всичките години", каза проф. Брънзов.

 

Той припомни, че днес се навършват 130 години от началото на редовните метеорологични наблюдения у нас. В началото на октомври миналата година работа на синоптиците на Мусала спря след смъртта на шефа на станцията Огнян Филимов.

 

Причината - недостиг на добре подготвен за зимните условия квалифициран персонал.

 

55-годишният Огнян Филимов, който е работил повече от 20 години като метеоролог на Мусала, почина на 20 септември под върха.

 

Той е подал необходимите данни и излязъл на разходка в околността. Филимов обаче не се върнал в станцията и неговите колеги са подали сигнал на тел. 112.

 

На следващия ден е намерен в подножието на Мусала, откъм страната на Леденото езеро. Предполага се, че се е подхлъзнал и е паднал от високото преди Трионите.

 

На станцията работили пет души, но след смъртта на Филимов останали четирима, а малко след това негов колега решил да напусне.

 

До 1 октомври останали само трима специалисти, което доведе и до временното прекъсване на работата й.

 

В България има 40 станции, от които се следи времето. Тази на най-високия връх на Балканите – Мусала, е открита на 2 октомври 1932 г.

 

Оттогава досега без прекъсване метеоролози провеждат там наблюдения на времето. На всеки три часа се предават данни от върха в помощ на прогнозата за времето и предупрежденията за опасни явления. Според синоптиците тя е едно от ключовите места за измервания на температурите у нас.

 

Станцията е открита за посещения. Там се провеждат също студентски и ученически практики. Извършват се практики на студенти от Физическия факултет на Софийския университет, Хидротехническия факултет (от УАСГ), Агрономическия факултет (от ЛТУ), Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски".

​dnes.bg

 

Четете още Пак ще има данни за времето от Мусала

Коментари

Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата