Mеждународно изследване показва, че у нас се живее по-спокойно от едни от най-апетитните дестинации за миграция на сънародниците ни - Италия и Великобритания – пише Banker.bg. Данните в годишния доклад на Института за икономика и мир за 2015-а нареждат страната ни на 32-о място от общо 162 включени в изследването държави. Зад нас на 36 и 39 място остават съответно ботуша и острова. На общо 23 индикатора се основава общият извод за всяка страна и нейната степен на мир. Така Европа се оказва най-мирният континент, а в неговите рамки ние сме на 21 позиция. Зад нас остават Италия, Латвия, Естония и Великобритания, а непосредствено преди България пък са Словакия, Румъния и Хърватска.
Освен това най-мирната страна в най-спокойния континент за 2015-а е Исландия. След нея са Дания, Австрия и Швейцария. Част от първите 10 са и Финландия, Чехия, Португалия, Ирландия, Швеция и Белгия. Интересно е да се отбележи, че в световен мащаб класацията е почти в същия вид с малки изключения. Така например Нова Зеландия се включва на 4 място, Канада на 7-о, Япония 8-о и Австралия на 9-о. На последни места в класацията остават Гърция, Кипър, Косово и Македония, а най-размирната европейска страна за тази година се оказва Турция.
Важна част от доклада е тази, в която се посочват икономическите последствия от насилието и войните по света. Така през миналата година например разходите са били в размер на 14.3 трлн. долара, които могат да се означат и като 13.4% от глобалния брутен вътрешен продукт. Що се отнася до най-конфликтната страна в глобален мащаб през 2015-а, данните от доклада показват, че това е Сирия. Важен факт е, че преди нея са други държави от региона. Сред тях са Ирак, Афганистан и Южен Судан. Големи размирици са отчетени и в Централна Африканска Република и Сомалия. Любопитно в случая е и че Русия също се възприема като една от най-размирните страни. Тя се класира на 152-о място, непосредствено преди Северна Корея.
Добре, до тук разбрахме кои са най-мирните и най-конфликтните държави. Нека сега обаче, да видим какво е класирането им спрямо това колко са разходите им за ограничаване на насилието. Важно е да се отбележи, че показателят в изследването включва превенцията от посегателство както към хора, така и към имущество. Тук страните се категоризират на база на 13 индикатора. Част от тях са брой на жертвите при военен конфликт вътре или извън държавата, брой на престъпленията, брой на затворниците, на служители по сигурността и полицаи.
По разходи за ограничаване на насилието България се намира на 131-о място в класацията. Разходите у нас се изчисляват на 4% от БВП, като за 2013-а те са 4.412 млрд. долара.В същото време най-размирната страна в света - Сирия, е на първо място по разходи. Там те възлизат на 42% от БВП, като общата им стойност е 57.331 млрд. долара. След нея пък се класират съответно Афганистан, Ирак и Южна Корея.
Друг интересен факт е, че не Сирия а САЩ дават най-много пари за превенция и последствия от насилие. Те отделят 2.028 трлн. долара, но падат чак на 19-а позиция, защото въпросната сума представлява едва 12% от БВП на страната. В същото време Русия има общи разходи от 354 млрд. долара, които са 10% от нейният БВП. Любопитните данни не приключват до тук. Докладът установява, че най-мирната страна в света - Исландия, отделя едва около 242 млн. долара за покриване на разходите за ограничаване на насилието. Те от своя страна се равняват на 2% от БВП. Освен това от европейските държави най-малък процент от БВП за тази цел използват Австрия, Испания, Швейцария и Норвегия.
Коментари