ДПС обмисля да внесе вот на недоверие заради здравеопазването

Това обяви на брифинг в кулоарите на парламента Тунчер Кърджалиев

ДПС обмисля да внесе вот на недоверие заради здравеопазването

ДПС обмисля да внесе вот на недоверие към правителството на Бойко Борисов заради сектор "Здравеопазване". Причина за това са промените в Закона за здравното осигуряване, но преди да предприемат такива действия, ДПС ще изчакат да видят дали парламентът ще приеме поправките на Петър Москов на второ четене.


Това обяви на брифинг в кулоарите на парламента депутатът от ДПС Тунчер Кърджалиев, предаде репортер на БГНЕС.


"Не изключваме първият вот за недоверие да е именно традиционният за последните десетилетия – за здравеопазване. Това е въпрос на консултация с други политически сили. Ние не бихме депозирали такива действия, преди да видим какво ще се случи на второ четене. Ще отворим опции към всички политически сили, които се интересуват от темата здравеопазване и имат държавно отговорно поведение", коментира Кърджалиев.


Още в края на миналата година от ДПС стартираха подписка за вот на недоверие към кабинета заради Петър Москов. Тогава те не получиха подкрепа от други групи, защото аргументите им бяха насочени не към политиката на правителство, а изцяло към самия Петър Москов и негови изказвания.


Според Кърджалиев в една държава са възможни реформи, когато има ценностно сходство между управляващите партии. Когато такова не е налице, излизат продукти като програмата на правителството от преди няколко месеца, каза той. Според ДПС в тази програма в сферата на здравеопазването е имало 8 приоритета и 22 цели, които образуват един "мъгляв образ на реформи" и няма цели и трасе.


Пилотният проект в реформата в сферата на здравеопазването се наричана Законопроектът за изменение на Закона за здравното осигуряване, каза Кърджалиев и обясни, че след като са видели законопроекта съвсем са изгубили надежда за реформа. "Този законопроект не е ефективният, не е очакваният, не е полезният законопроект. Той решава конюнктурни въпроси, но не съдържа в себе си визия за бъдеще", обобщи позицията си Кърджалиев.


Според ДПС предложенията на Москов прокарват лобистки текстове в услуга на здравноосигурителните фондове. Кърджалиев и колегите му са предложили 35 предложения за промени в законопроекта между първо и второ четене, като 29 от тях са за отпадане на определени предложения на здравното министерство.


Най-порочното предложение на Москов е това за диференциран пакет от медицински услуги, категоричен бе Кърджалиев. Той обясни, че на база на 8% вноски, ние ще бъдем дискриминирани, ощетени, защото допълнителният пакет, който ще бъде валиден, може да се ползва единствено чрез плащане в брой, тоест доплащане. Това доплащане може да дойде от здравноосигурителен фонд или да се примирим и да попаднем в листата на чакащите, аргументира се той. Това отваря възможност за измама от по-находчиви мениджъри на болница, които да приемат пациенти по различни клинични пътеки. Възможна е корупция, защото винаги, когато има дефицити, има и корупция, предупреди той.


Поетапното повишаване с 5% на здравните осигуровки е лицемерие, особено на фона на 15 годишното изискване за доплащане на вноски, добави още Кърджалиев. От ДПС имат предложение и по отношение на допълнителните представители на държавата в НЗОК, което според тях по същество означава национализацията НЗОК.


"С тези бутафорни, необмислени и неудачни реформи в нас се затвърждава констатацията, че ние имаме министър, който е много силен, обигран популист, но имаме слаб министър на здравеопазването. Ние качихме индиректно неговия рейтинг, но неговите качества ще доведат до срив на този рейтинг", прогнозира Кърджалиев.


Двете най-съществени предложения на ДПС са на първо място Държавният бюджет да поема здравната осигуровка на трайно безработните над 1 г., които са регистрирани в бюрата по труда, като вноската се определя върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се. Това да става след извършване на социална анкета, искат от ДПС. Другото предложение е работещ член на семейството да има правото да внася осигуровките на друг член на семейството, който е безработен. Вноската да бъде върху половината от дохода за самоосигуряващо се лице. За втори безработен член на семейството пък работещият да има право да внася осигуровки върху 30% от осигурителния доход за самоосигуряващи се.

Новини

Коментари

Политика
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата