Вътрешният министър Румяна Бъчварова обяви, че ще бъде създадено спецзвено между МВР и прокуратурата, което да разследва нелегалните мрежи за бежанци.
Позицията на страната ни по отношение на засилващия се миграционен натиск в Европа е била обсъдена на заседание между премиера Бойко Борисов, тримата вицепремиери, външния министър Даниел Митов и министъра на финансите Владислав Горанов.
"Приветстваме усилията за създаване на нова общоевропейска политика за бежанците. Не трябва да спират и усилията за разрешаване на конфликтите в държавите, които са източник на потоци от бежанци. Подкрепяме идеята за създаване на регистрационни центрове в Гърция и Италия. Трябва да има и в страните, които са най-близо до тези конфликти", заяви Бъчварова, цитирана от "Фокус".
По думите й, България посреща най-голямото предизвикателство пред Европа, като успява да не допусне неконтролирани притоци от хора. Според вътрешния министър действията на властите дават резултат и се работи активно по ограничаване и разбиване на нелегалните мрежи, които прекарват през граница бежанци срещу заплащане.
България настоява за унифицирани молби за закрила в ЕС, изготвянето на списък на сигурните държави и активна политика на връщане на бежанците, синхронизиране на националните законодателства на страните-членки на Европейския съюз за миграционната политика и създаването на обща европейска прокуратура.
"Предложението за разпределение на пристигащите бежанци между всички страни-членки е справедливо, но то трябва да отчита и волята на тези хора. България вече заяви, че ще приеме още 500 бежанци. Бройката може да бъде увеличена, но тя трябва да съответства на възможностите на страната ни", подчерта вътрешният министър.
Според европейски източници България трябва да приеме 2172 от общо 160 000 души за всички страни от ЕС. Тази бройка включва 572-те бежанци, предложени през май, плюс още 1600 сега.
Коментари