Словения ще позволи само на 2500 имигранти на ден да преминават границата ѝ, съобщи Би Би Си, цитирана от "24 часа". По-рано Хърватия поиска словенските власти да приемат по 5000 бежанци дневно. След като Унгария затвори границата си с Хърватия в петък, огромният поток от хора за Австрия и Германия се пренасочи към Словения.
“Не можем да приемем неограничен брой имигранти, особено като знаем, че те не могат да продължат пътуването си. Вярваме, че Хърватия, Сърбия и Македония също трябва да предприемат подобни стъпки”, каза представител на вътрешното министерство на Словения.
Любляна отказа да пуснат над 1000 имигранти, пристигащи от Хърватия, тъй като дневната квота била изпълнена.
Този ход доведе до натрупване на хора на границата между Хърватия и Сърбия. Хиляди хора спят в калта на ничия земя между двете държави. Загреб съобщи, че почти 4000 имигранти се намират в приемния център в Опатовац, където са паркирани 50 автобуса и чакат да отпътуват към Словения. Същевременно над 10 000 бежанци са блокирани в Сърбия, обявиха от Върховния комисариат на ООН за бежанците. “Това е като голяма река от хора. Не можеш да спреш течението. Ако го направиш, ще се стигне до наводнение. Това се случва в момента”, каза говорителката Мелита Сунич, цитирана от Ройтерс.
Бежанският натиск продължава да се засилва, като по данни на ООН за едно денонощие в Македония са влезли 10 000 имигранти.
Междувременно германският вътрешен министър Томас де Мезиер отклони призивите на профсъюза на германската полиция да се построи стена по границата с Австрия. Той поясни, че дискусията за създаване на транзитни зони по границата не трябва да бъде “изкривявана до изграждане на стени или масово създаване на места за задържане”.
Политиката на отворени врати на канцлера Ангела Меркел към бежанците и реверансите ѝ с Турция предизвикаха критики от консервативните ѝ съюзници. Меркел, която бе в Турция, каза, че Германия е готова да съдейства за ускоряването на процеса по влизане на Анкара в ЕС. Баварският Християнсоциален съюз (ХСС) предупреди канцлера дори да не си помисля за членство на Анкара в ЕС.
“Не трябва да правим твърде много отстъпки на Турция: присъединяването ѝ към ЕС не е на дневен ред”, каза Герда Хаселфелд, високопоставен член на ХСС.
Коментари