Варна °
fallback
Свят
12:52 | 5 декември 2017
Обновен: 18:42 | 23 юни 2025

Подозрения за заговор на Запада срещу Турция

Отделно от другата страна на Атлантическия океан традиционното протурско настроение се променя

По материала работи: Борис Проданов

Съдебният процес срещу турско-иранския търговец на злато Реза Зараб в Ню Йорк увеличава подозренията, че Западът заговорничи срещу Турция, пише в материал "Блумбърг", цитиран от "Дейли сабах".

 

В статия, озаглавена "Конспирация или не - връзките на Турция със Запада са под риск", медията предполага, че случаят "Зараб" и неуспешният опит за преврат на 15 юли са увеличи подозренията, че Западът от години се опитва да отслаби силите в Турция.  

Турско-иранският бизнесмен Реза Зараб е съден в САЩ за нарушаване на наложеното от Вашингтон ембарго над Иран със схемата "петрол за злато" и за пране на милиарди долари. Зараб е свързан и с президента Реджеп Ердоган. 

 

Според "Блумбърг" свидетелски показания на Зараб от 30 октомври разкриват, че Ердоган и членове на семейството му вероятно са били наясно или са подпомогнали действията му.  

Статията разкрива, че жителите в истанбулския квартал "Касъмпаша", където президентът Реджеп Ердоган е роден и е израснал, виждат показанията на Зараб като част от план на САЩ "да свалят демократично избрания лидер на съюзническа страна от НАТО и да отслабят Турция".

 

"Правителството и дори опозицията вярват, че Турция има реална причина да се чувства предадена от Запада", пише в статията.  

В материала се отбелязва, че политическите проблеми между Турция и Запада датират още от 60-те г. на XX век. Оттогава Анкара твърди, че Западът подкрепя антитурски терористични организации.

 

Отделно от другата страна на Атлантическия океан традиционното протурско настроение се променя. Турция планира да закупи от Русия зенитно-ракетни комплекси С-400, което може да разклати отношенията с НАТО.

 

Ако Турция напусне алианса, НАТО ще остане без втория си най-голям съюзник и Анкара ще бъде тласната към Иран и Русия.  

Но в икономически план Турция остава напълно интегрирана в западните пазари.

 

От 131 милиарда долара чуждестранни инвестиции в Турция повече от 75% са от Европа и САЩ, а само 571 милиона долара от Китай, се отбелязва в статията.

 

Междувременно Ердоган заяви, че случаят със Зараб е насочен към Турция, за да се откаже от някои свои придобивки в региона.

 

Анадалската агенция съобщи, цитирана от Ройтерс, че турската полиция е задържала 17 души във връзка със Зараб.

news.bg

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback