13% от населението на света няма достъп до електричество

Три милиарда души в света продължават да готвят със замърсяващи горивни материали, показва изследване на пет световни организации

13% от населението на света няма достъп до електричество

Един милиард души, или 13% от населението на света (предимно в Африка и Централна Азия), нямат достъп до електричество, а три милиарда души (40% от световното население) продължават да готвят със замърсяващи горивни материали като въглища или дърва. Само 17,5% от потребяваната енергия в света идва от възобновяеми енергийни източници.

Това са някои от изводите в изследване на Международната агенция по енергетика (МАЕ), Международната агенция за възобновяеми енергийни източници (IRENA), Статистическата комисия на ООН (UNSD), Световната банка и Световната здравна организация (СЗО), цитирано от испанския вестник El Pais.

Подобряването на достъпа до електричество и генерирането му чрез чисти енергийни източници е една от Целите за устойчиво развитие до 2030 г. „Светът не е на прав път в постигането на целите в областта на енергетиката“, заключават авторите на изследването.

Петте организации обаче установяват напредък в някои области като достъп до електричество в най-слабо развитите райони в света и повишаването на енергийната ефективност.


Делът на потребяваната енергия от възобновяеми енергийни източници се запазва на равнището си от 2015 г. от 17,5%. Само 9,6% от енергията обаче идва от „модерни източници“ - геотермални, водноелектрически, соларни и вятърни паркове. Останалите 7,9% идват от горенето на дървен материал и въглища с растителен произход, които са много замърсяващи, въпреки че са възобновяеми.

Според прогнозите на организациите делът на енергията от възобновяеми източници ще достигне 21% през 2030 г., като модерните източници ще оформят дял от 15%.

Липсата на достъп до електричество е проблем предимно в селските райони.

„Почти 87% от населението на света без електричество живее в селски райони“, отбелязват авторите на доклада. Те все пак установяват ускоряване на достъпа до електричество от 2010 г. насам. През 1990 г., например, 30% от населението на света не е имало достъп до електричество. Ако настоящият темп се запази, 674 млн. души ще продължават да живеят без електричество през 2030 г.

Всяка година четири милиона души в света умират заради „замърсяване на въздуха в дома при горенето на биомаса за готвене или отопление“, посочват авторите на доклада.

„Жените и децата са най-застрашени от замърсяване“, допълват те. И тук проблемът е най-изострен в Субсахарска Африка и Централна Азия. Според изследването, ако тенденцията не се промени, през 2030 г. 2,3 млрд. души ще продължават да използват традиционните замърсяващи методи за готвене.

 

investor.bg

 

Коментари

Свят
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата