Великобритания договори с три държави извън ЕС реципрочни права на гражданите след Брекзит

Великобритания договори с три държави извън ЕС реципрочни права на гражданите след Брекзит

Исландия, Лихтенщайн и Норвегия постигнаха споразумение с Великобритания, гарантиращо правата на техните граждани след предвиденото й излизане от Европейския съюз, предаде ДПА, цитирана от Дарик и БТА.


В съвместно изявление, разпространено вчера, четирите държави заявяват, че споразумението "ще защитава правата на нашите граждани, след като Обединеното кралство напусне ЕС, и ще осигури сигурност на бизнеса".


Исландия, Лихтенщайн и Норвегия не са членове на ЕС, но са част от Европейското икономическо пространство - свободна търговска зона.


"С това споразумение норвежките и британските студенти и служители, които живеят във Великобритания и Норвегия, ще могат да продължат, както досега", каза норвежкият външен министър Ине Ериксен Сьорейде.

 
"Целта ни е Брекзит да включва колкото се може по-малко промени за норвежците във Великобритания и за британците в Норвегия", добави Сьорейде в изявление, разпространено от външното ведомство в Осло.


Сделката с държави извън ЕС до голяма степен повтаря споразумението, договорено наскоро от Великобритания и общността.


Сделката с Исландия, Лихтенщайн и Норвегия няма да влезе в сила докато британският парламент и Европейският парламент не одобрят сделката за напускането. Около 20 000 норвежци живеят във Великобритания, а в Норвегия британците са са 15 000, обяви външното министерство.

Новини

Коментари

Свят
Новини Варна
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата