IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 11°
Свят
10:35 | 29 януари 2019
Обновен: 07:05 | 25 април 2024

За първи път клонираха генетично модифицирани маймуни

Използването на генетично изменени животни за изследване на заболяването е обичайно в съвременните медицински изследвания

По материала работи: Слав Велев
За първи път клонираха генетично модифицирани маймуни

Китайски учени проведоха първия успешен експеримент за клониране на макаци, чийто геном преди това е бил редактиран с помощта на технологията CRISPR/Cas9. Индивидите, появили се в резултат на експеримента, са необходими на специалистите за провеждане на изследвания за нарушаване на циркадните ритми, съобщава ScienceAlert, цитиран от ОфНюз.Според изследователите, клонирането на генетично променени примати ще бъде много полезно при медицински тестове. Но в резултат на противоречията относно редактирането на гените на хората, напредъкът в тази спорна област може да изпревари етиката.След новия експеримент всичките пет макака, родени в Института по неврология на Китайската академия на науките в Шанхай, споделят едни и същи гени, получени от фибробласти, взети от кожата на донорска маймуна.

 

По-важното е, че тези маймуни носят копие на един специфичен ген – версия на BMAL1, който е променен в донора с помощта на CRISPR/Cas9 технологията за редактиране на гени.Този ген обикновено е отговорен за производството на протеин, регулиращ циркадния ритъм при бозайниците. Но при променената версия на гена този протеин не се произвежда. В резултат на това „вътрешният часовник“ на клонираните маймуни работи неправилно, което се изразява в нарушение на дневните цикли на концентрация на хормоните, безсъние, както и повишена активност през нощта.Те също показват признаци на тревожност и депресия, заедно с подобно на шизофрения поведение.„Разстройството на циркадния ритъм може да доведе до много човешки заболявания, включително нарушения на съня, захарен диабет, рак и невродегенеративни заболявания“, обяснява за ЕurekАlert неврофизиологът Хун-Чун Чанг (Hung-Chun Chang).„Така нашите маймуни с изключен BMAL1 могат да бъдат използвани както за изучаване на патогенезата на заболяването, така и за търсене на терапевтично лечение”.

 

Използването на генетично изменени животни за изследване на заболяването е обичайно в съвременните медицински изследвания. Учените редовно променят – включват и изключват гените при мишки, мухи и риби, за да изследват физиологичните им ефекти.Междувременно създаването на клонинги на трансгенни моделни животни спомага за ограничаване на променливите в експериментите. Всички животни са идентични, което улеснява забелязването на фини ефекти, които иначе могат да бъдат пропуснати.

 

Клонирането на трансгенни примати не бе възможно доскоро, до голяма степен заради начина, по който гените им се блокират епигенетично, когато оплодените клетки са подложени под стрес.Миналата година Китайският институт по невронауки съобщи за успешното размножаване на два дългоопашати макака, използвайки трансфер на ядра от соматични клетки, същия процес, който произвежда световноизвестната овца Доли през 1995 година.

 

agrozona.bg

Четете още: На Острова ще въведат визи за престой над три месеца

 

Коментари

Новини Варна