Снимка: ITV
Решението на Великобритания да отнеме гражданството на тинейджърката Шамима Бегум, присъединила към "Ислямска държава" (ИД) в Сирия, бе определено като "петно върху съвестта" на правителството, след като триседмичното бебе на момичето почина, предадоха БТА и dnes.bg, като цитират Ройтерс.
Шамима Бегум бе лишена от британско гражданство от съображения за сигурност миналия месец. Така тя остана в лагер в Сирия, където бебето й почина. То е третата рожба на 19-годишното момиче, откакто то замина за Сирия през 2015 година. Първите й две деца, също родени в Сирия, са починали от болест и недохранване.
Опозиционната Лейбъристка партия заяви, че решението невинно дете да бъде оставено в бежански лагер, където равнището на смъртност на новородените е високо, е осъдително от морална гледна точка.
Трагичната смърт на бебето на Шамима Бегум е петно върху съвестта на това правителство, заяви лейбъристката и вътрешен министър в сянка Даян Абът. По думите й министърът на вътрешните работи ще трябва да отговаря на много въпроси по този случай.
Историята на Бегум, която не се разкайва за заминаването си в Сирия, предизвика дебат във Великобритания и други европейски страни дали тинейджърка с дете от джихадист трябва да бъде оставена във военна зона сама да се грижи за себе си.
Бегум напуска Лондон на 15 години заедно с две други ученички, за да се присъедини към ИД. Омъжва се за холандски боец от ИД, който е в кюрдски център за задържане в Североизточна Сирия.
След като даде интервюта, в които каза, че не съжалява за пътуването си до Сирия и не се е шокирала от гледката на отрязани глави, тя поиска да се върне в Лондон, за да отгледа детето си.
Британският вътрешен министър Саджид Джавид отне гражданството на Шамима Бегум, посочвайки, че негов приоритет са безопасността и сигурността на Великобритания и на живеещите в страната хора.
Анкети сочат, че решението се подкрепя от мнозинството британци, но предизвика критики от опозицията и защитници на човешките права, а сред някои депутати от партията на премиера Тереза Мей предизвика безпокойство.
Филип Лий, бивш парламентарен заместник-министър на правосъдието и член на партията на премиера Тереза Мей каза, че е дълбоко обезпокоен от решението. По думите му Бегум е била дете и продукт на британското общество.
Мисля, че имаме морална отговорност към нея и бебето й, допълни той пред радио Би Би Си.
Двама високопоставени членове на правителството казаха днес, че смъртта на бебето е трагедия, но вътрешният министър е взел решението с оглед на националната сигурност.
Коментари