Китай смекчава ограниченията за градско жителство

Мярката е част от дългосрочна стратегия за петте години до 2020 г. жителите на градовете да се увеличат със 100 милиона души

Китай смекчава ограниченията за градско жителство

Китай ще смекчи ограниченията за местожителство в по-малките си градове и ще повиши инфраструктурните разходи в опит да даде нов тласък за увеличаване на градското население и оживяване на икономическия растеж. Това съобщи днес Националната комисия за планиране и реформи, цитирана от Ройтерс и БТА.
 

Планиращият орган посочи, че целта е нивото на урбанизация да се вдигне с поне 1 процентен пункт до края на текущата година.
 

Мярката е част от дългосрочна стратегия за петте години до 2020 г. жителите на градовете да се увеличат със 100 милиона души. През 2018 г. в градски райони живееха 59,6 процента от населението на Китай.
 

"Това ще осигури подкрепа за устойчивото и силно икономическо развитие и цялостна социална стабилност", отбелязва комисията на сайта си.
 

Ведомството ще вдигне ограниченията за получаване на жилищна регистрация в градове с население между 1 до 3 милиона души за външни лица като мигриращи работници и випускници на колежи. За градове с население между 3 и 5 милиона, в която категория влизат редица столици на провинции, ограниченията ще бъдат значително смекчени, посочи комисията без да даде подробности.
 

Разрешителните за местожителство от години се използват за контрол на вътрешната миграция в Китай, уточнява Ройтерс. Без разрешително жителите на градовете нямат достъп до множество обществени услуги като образование и здравеопазване. Тези ограничения често са сочени като причина за маргинализиране на вътрешните мигранти в китайските градове.
 

При дългогодишната кампания на китайските власти срещу инвестиционния балон на пазара на недвижими имоти вътрешните мигранти често са категоризирани като спекулативни купувачи и срещу тях са в сила редица местни ограничения, което засилва натиска върху общностите им. 


Investor.bg


Четете още: Бразилско семейство засади 2 700 000 дървета за 20 години
 

Коментари

Свят
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата