На бляскава церемония в "Долби тиътър", в развлекателния комплекс "Холивуд енд Хайленд", протeче връчването на най-престижните награди в света на киното - "Оскар"-ите.
Тя започна в 17.30 ч. местно време (3.30 ч. българско) и ще продължи около три часа, а вече са ясни и спечелилите статуетки.
Сатирата за шоубизнеса "Бърдмен" и ексцентричната комедия "Гранд хотел Будапеща" спечелиха по четири "Оскар"-а, а лентата за съзряването "Юношество" на режисьора Ричард Линклейтър, която в началото на наградния сезон беше спрягана за фаворит, спечели само един "Оскар".
Други фаворити - "Игра на кодове" и "Теорията на всичко" също грабнаха само по една статуетка.
С "Оскар" за най-добър филм бе удостоена лентата "Бърдмен". Наградата връчи Шон Пен.
С "Оскар" за най-добър режисьор бе удостоен Алехандро Гонсалес Иняриту за "Бърдмен". Отличието връчи Бен Афлек.
Алехандро Гонсалес Иняриту бе предпочетен от Амерканската киноакадемия пред Ричард Линклейтър, номиниран за "Юношество", Бенет Милър за "Ловец на лисици", Уес Андерсън за "Гранд хотел Будапеща" и Мортен Тилдум за "Игра на кодове".
С "Оскар" за най-добър актьор беше удостоен Еди Редмейн за "Теорията на всичко". Отличието му връчи Кейт Бланшет.
Той бе удостоен с престижната статуетка за образа на космолога Стивън Хокинг, който пресъздава във филма.
Конкуренти за отличието му бяха Стив Карел за "Ловец на лисици", Брадли Купър за "Американски снайперист", сънародникът му Бенедикт Къмбърбач за "Игра на кодове" и Майкъл Кийтън за "Бърдмен".
Наградата "Оскар" за най-добра актриса беше присъдена на Джулиан Мур за "Все още Алис". Наградата бе връчена от Матю Макконъхи.
В категорията най-добра актриса бяха номинирани също Марион Котийар за "Два дни, една нощ", Фелисити Джоунс за "Теорията на всичко", Розамунд Пайк за "Не казвай сбогом" и Рийз Уидърспун за "Моето приключение в дивото".
Джей Кей Симънс беше удостоен с "Оскар" за най-добър актьор в поддържаща роля за образа на музикалния педагог Терънс Флетчър във филма на режисьора Деймиън Чазел "Камшичен удар".
Той успя да спечели статуетката в надпревара с Робърт Дювал, номиниран за "Съдията", Итън Хоук за "Юношество", Едуард Нортън за "Бърдмен" и Марк Ръфало за "Ловец на лисици".
По пътя към "Оскар"-ите Симънс бе удостоен с куп отличия, сред които "Златен глобус", БАФТА, наградата на лондонските кинокритици, на Гилдията на филмовите актьори, "Независим дух". Отличието му бе връчено от носителката на "Оскар" Лупита Нионго.
Симънс благодари на съпругата си Мишел Шумахер за любовта, мъдростта, саможертвата и търпението, което го е в карало сред отличниците. Не пропусна и децата си, които "са отражение на майка си". "Ако имате живи родители, обадете им се. Благодаря ви майко и татко" - каза още актьорът.
Американската академия за кинематографично изкуство и наука удостои Патриша Аркет с "Оскар" за най-добра актриса в поддържаща роля за брилянтното ѝ изпълнение в "Юношество" на режисьора Ричард Линклейтър.
Освен Аркет в тази категория бяха номинирани Лора Дърн за "Моето приключение в дивото", Кийра Найтли за "Игра на кодове", Ема Стоун за "Бърдмен" и Мерил Стрийп за "Вдън горите". За легендарната Стрийп това бе рекордната 19-ата номинация в кариерата й.
Нискобюджетната независима продукция на Линклейтър, зад която стои скромното студио "Ай Еф Си Филмс", ще се запомни не само с великолепната игра на Аркет, но и с факта, че филмът е сниман в продължение на 12 години с едни и същи актьори. По пътя към "Оскар"-ите Аркет получи много награди, сред които "Златен глобус", БАФТА, "Изборът на критиците", на Дружеството на лондонските кинокритици и Гилдията на филмовите актьори, "Независим дух".
Полският лиричен, интимен и в същото време много човешки черно-бял филм "Ида" на режисьора Павел Павликовски беше удостоен с "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм.
В категорията бяха номинирани още "Левиатан" (Русия), "Мандарини" (Естония), "Тимбукту" (Мавритания), "Диви истории" (Аржентина).
Павликовски посвети наградата на покойната си съпруга, на родителите и на децата си. По пътя към наградите "Оскар" лентата на Павликовски спечели куп награди, сред които БАФТА, "Гоя", на Гилдията на нюйоркските филмови критици, "Независим дух", наградата ЛУКС за 2014 г. на Европейския парламент.
Павликовски е и сценарист на филма, в който главните роли са поверени на Агата Чебуховска, Агата Кулеша, Йоана Кулиг, Давид Огродник, Адам Шишковски, Йежи Трела.
Сред наградените се отличи особено много името на един човек зад камера, който печели „Оскар“ за операторско майсторство за втора поредна година - Еманюел Любецки за "Бърдмен". Миналата година той бе удостоен с наградата на Американската киноакадемия за работата си по лентата "Гравитация".
В категорията лентата "Бърдмен" бе предпочетена пред "Гранд хотел Будапеща", "Ида", "Мистър Търнър", "Несломен".
Еманюел Любецки е роден в Мексико. Той печели популярност като оператор в САЩ след завършването на Like Water For Chocolate на Алфонсо Арау. Сред другите му филми са "Котката с шапка", "Али", "И твоята майка също", "Големите надежди", "Новият свят", "Децата на хората". Любецки е и с 4 номинации за "Оскар" за работата си по "Слийпи Холоу" на Тим Бъртън, "Малката принцеса" на Алфонсо Куарон, "Децата на хората" и "Новият свят" на Терънс Малик.
Наградата "Оскар" за песен от филм беше присъдена на Комън и Джон Леджънд за "Glory" от "Селма".
Отличието връчиха Джон Траволта и Идина Мензел.
В категорията бяха номинирани още "Everything Is Awesome" от "LEGO: Филмът", "Grateful" от "Отвъд светлините", "I'm Not Gonna Miss You" от "Глен Кембъл: Ще бъда себе си" и "Lost Stars" от "Започни отново".
В категорията за анимация за втора поредна година наградата грабна "Дисни". След като миналата година триумфира със "Замръзналото кралство", тази година компанията спечели статуетката с "Героичната шесторка".
Американският актьор Нийл Патрик Харис бе водещ на церемонията по връчването на филмовите награди "Оскар". Харис,познат от комедийния сериал "Как се запознах с майка ви", е бил водещ на няколко други церемонии, включително на телевизионните награди "Еми".
"За мен наистина е голяма чест и щастие да съм поканен да представя церемонията на "Оскарите" догодина", посочи в комюнике 41-годишният Харис през октомври 2014 г., когато разбра, че той ще бъде домакин на церемонията.
"Израснах, гледайки "Оскарите" и винаги съм изпитвал огромно уважение към всички водещи на церемонията. Да ме помолят да последвам стъпките на Джони Карсън, Били Кристъл, Елън Де Дженерис и т.н. е сбъдната мечта за мен", добави той./БТА
Коментари