Испания потвърди първия случай в страната на заразен с опасния коронавирус, след като мъж на Канарските острови беше диагноститциран като носител на зарзата, предава Reuters, цитирана от dnes.bg.
Пациентът е бил част от група от петима души, поставени под наблюдение и карантина след като е станало ясно, че те са били в контакт с мъж от Германия, диагноститициран с вируса, по данни на здравното министерство в Мадрид.
Първият случай на вируса в Испания беше регистриран малко след като самолет, превозващ 27 европейски граждани от епицентъра на вируса – китайския град Ухан – кацна в Мадрид. Никой от евакуираните от Китай испанци не е проявил симптоми на вируса, но въпреки това те ще останат под карантина и наблюдение в продължение на следващите 14 дни, твърдят от министерството на здравеопазването, съобщава "Фокус".
Световната здравна организация обяви епидемията за проблем от международно значение по-рано, след като бяха регистрирани случаи на вируса в над 20 държави, включително Германия, Великобритания и Франция. По последни данни има регистрирани случаи и във Италия, Финландия и Швеция, както и в Русия. Според последните данни от ранните часове на 1 февруари, броят на починалите от вируса е 259 души. Броят на регистрираните заразени с вируса е 11,791 души, като за последното денонощие се е покачил с повече от 2 хил. души.
Коментари