Да бъдеш част от най-богатия 1% от населението е символ на сила, но докато неравенството се увеличава, то тази група става все по-богата и по-влиятелна, пише Bloomberg.И все пак представителите на този 1% са различни – от проспериращи професионалисти до милиардери, чието състояние е по-голямо от това на много държави. Какво ще ви коства, за да станете част от тях зависи от мястото, на което живеете.За да се присъедините към групата на богатите от Обединените арабски емирства се изискват над 900 хил. долара годишно или 12 пъти повече приходи отколкото в Индия - развиващ се пазар с толкова голямо население, че в нейният 1% на най-богатите влизат повече от 13 млн. души. В голяма част от развития свят доходи от между 200 и 300 хил. долара на година ще ви осигурят място сред най-богатия 1%.
В САЩ заможните се отдалечават от средната и работническата класа, чиито доходи растат слабо пред последните няколко десетилетия. Неравенството се разширява дори сред най-богатия 1%. Докато се изискват доходи от около 500 хил. долара на година, за да сте част от най-богатия 1% американци, то за получаване на място сред най-заможните 0.1% се изискват годишни приходи от повече от 2 млн. долара. Прагът за място в редиците на най-богатите 0.01% е повече от 10 млн. долара.
Какво дължат те?
Някои страни полагат специални усилия, за да привлекат най-богатите хора и тяхното богатство. Сингапур и Монако например са се превърнали в данъчни убежища, където заможните могат да живеят и да инвестират при по-лека данъчна и регулаторна тежест. Част от държавите, богати на петрол и природен газ, също могат да си позволят да не облагат с данък най-богатия 1% от обществото.В повечето страни по света обаче политиците използват данъците, за да се опитат да изравнят условията между заможните и всички останали. В много държави с прогресивен данък върху дохода най-високите ставки се прилагат само за най-богатия 1% от населението.
bloombergtv.bg
Четете още:
Жертвите на коронавируса вече са над 800
Коментари