IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
16:33 | 15 февруари 2020
Обновен: 04:01 | 17 май 2025

Вредители унищожават 40% от земеделската продукция

Това струва на световната икономика внушителните 220 милиарда долара

По материала работи: Пламен Янков
Вредители унищожават 40% от земеделската продукция

Всяка година вредители по растенията унищожават 40 процента от земеделската продукция по цялата земя. Това струва на световната икономика внушителните – 220 милиарда долара. Данните са на Организацията на обединените нации, която обяви 2020 г. за Международна година на здравето на растенията.


Едно паразитно гъбно заболяване става причина за най-тъжните години в историята на Ирландия. Фитофтората унищожава картофените насаждения, а гладът променя демографската обстановка, политическия и културния живот на острова.

 

В историята периодът от 1845 до 1849 година е известен като големия глад. Тогава близо един милион ирландци умират от мизерия и недохранване. Още един милион пък избират да емигрират в Америка, за да се спасят от недоимъка и липсата на храна.

 

Паразитното гъбно заболяване идва в Европа със заразени растения от новия свят. Също отвъд океана е пренесена и листната въшка – филоксера. Тя пък става причина в средата на 19 век да заболеят лозята в Европа. Само в България през 1884 година вредителят унищожава около един милион декара гроздови насаждения.

 

"Това е типичният пример когато имаме болест, която е... не е проблем за един континент, в случая за Северна Америка. И изведнъж пренесена, в резултат на търговска дейност, пренасяне на посадъчен материал, изведнъж се оказва, че тя нанася огромни щети", обясни директорът на Агробионичния институт към Селскостопанската академия прод. дбн Иван Атанасов.

 

След силния бурен вятър от 2001 година на Витоша ръководството на природния парк забранява изнасянето на повалената дървесина от "Бистришко бранище“. Мотивът е, че гората има свойството да се самовъзстановява. Така обаче са създадени условия за мащабно размножаване на корояда типограф. 

 

"В резултат на това две години по-късно започнаха нападения в непосредствена близост по периферията на ветровала. И за пет-шест години съхненето достигна около 250 хектара", разказа директорът на Института за гората при БАН проф. Георги Георгиев.

 

Над 600 000 хектара широколистни гори в България пък са унищожени от пеперудата гъботворка. Най-сериозни вреди е нанесла на дъбовете, но напада и други дървета и храсти.

Коментари

Новини Варна