Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви днес, преди да разговаря с турския президент Реджеп Ердоган, че Турция трябва да изтегли бежанците и мигрантите от гръцката граница, предаде Ройтерс.
Намирането на решение на тази ситуация ще изисква намаляване на натиска върху границата, заяви Фон дер Лайен на пресконференция.
Тя каза, че осигуряването на правото на убежище, подкрепата за Гърция и Турция, а също преместването на хора, особено непълнолетни, които са блокирани на гръцките острови, в континенталната част на Европа, са също незабавна необходимост.
Турският президент Реджеп Ердоган е очакван днес в Брюксел за разговори с Фон дер Лайен и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. На срещата, която е насрочена за привечер, се очаква Турция да бъде призована да спазва споразумението за миграцията от 2016 г., отбелязва ДПА, цитирана от БТА и Dnes.bg. Ердоган вероятно ще поиска нова финансова помощ, допълва агенцията.
Четете още: КНДР изстреля три неидентифицирани снаряда
Коментари