Турската прокуратура е поискала от 7 до 18 години затвор за всеки един от 8-те турски журналисти, обвинени в разкриване на секретна информация във връзка с погребението на служител на турското разузнаване, загинал в Либия. Обвинителният акт е подготвен от отдела за разследване на тероризъм и организирана престъпност на истанбулското държавно обвинение.
Журналистите от три различни издания са обвинени за разгласяване на секретна информация както по Наказателния кодекс, така и по закона за специалните служби и Националната разузнавателна организация на Турция. Освен тях, в завършения вчера от прокуратурата обвинителен акт място намират и колумнист на вестник „Биргюн“, който живее в Германия, и общински служител от западния турски град Акхисар.
Адвокатът на трима от задържаните журналисти от „ОдаТВ“ заяви, че е против правните принципи подсъдим да бъде обвиняван с няколко обвинения за едно действие.
Журналистите бяха задържани в началото на март и не бяха включени в обхвата на закона, с който предсрочно бяха освободени около 90 000 затворници в Турция заради разпространяването на коронавируса.
На 3 март „ОдаТВ“ излъчи кадри от погребение без официална церемония на служител на турското разузнаване, загинал в Либия. В материала не беше съобщена фамилията му и мястото на погребението, въпреки че се виждат местни политици и венци.
Тримата задържани журналисти от „ОдаТВ“ са програмният директор Баръш Пехливан, ръководителят на новините на канала Баръш Теркоглу и кореспондентът от мястото на събитието. Другите журналисти бяха арестувани за препредаване на информацията от „ОдаТВ“. Сред тях е и Мурат Агърел от опозиционния вестник „Йени чаа“.
Баръш Теркоглу и Мурат Агърел са автори на две нашумели книги, в които проследяват влиянието на различни религиозни братства в турската политика и държавна администрация.
Имената и чиновете на двама турски разузнавачи, загинали в Либия, бяха съобщени в Меджлиса на 26 февруари от депутата от опозиционната Добра партия Юмит Йоздаг в негова реч, в която критикуваше турската намеса зад граница. Впоследствие беше започнато разследване и срещу Йоздаг и искането за свалянето на имунитета му е внесено в турския Меджлис.
БНР
Коментари