Изследователи от Националната лаборатория по инфекциозни болести на университета в Бостън заявиха, че коронавирусът може да бъде напълно елиминиран чрез отдалечено ултравиолетово излъчване, съобщава порталът Biospace, предаде БНТ.
Група учени, водени от микробиолога Антъни Грифитс, провели експеримент, в който третирали заразен с вируса SARS-CoV-2 материал с различни дози ултравиолетово лъчение и оценили степента на унищожаване на патогена.
Оказало се, че при доза 5 mJ / cm2 – разпространението на вируса намалява с 99% за шест секунди.
При излагане на 22 mJ / cm2 вирусът е напълно унищожен за 25 секунди.
Учените отбелязват, че ултравиолетовото излъчване се използва като бактерицидно средство в продължение на 40 години и през това време нито един от стотиците тествани вируси не би могъл да оцелее при тази експозиция.
Междувременно Европейската агенция по лекарствата препоръча използването на ремдесивир за лечение на коронавируса за възрастни и лица над 12-годишна възраст, които се намират в тежко здравословно състояние в резултат от заразяването с COVID-19.
Разбира се, последната дума за употребата и разпространението на лекарството ще има Европейската комисия, която трябва да вземе окончателното решение на заседание следващата седмица.
По последни данни ремдесивир ускорява възстановяването от COVID-19. Първоначално е бил разработен за борба срещу ебола, тъй като е антивирусно средство и ефектът му се изразява в това, че атакува ензима, от който вирусът се нуждае, за да се репродуцира в клетките на тялото.
В началото на май Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ даде зелена светлина за използване на медикамента за лечение на пациенти с тежка форма на COVID-19. Същото сториха и здравните власти в Япония, предаде novini.bg.
Коментари