Замърсяването на въздуха и количеството на парникови газове значително са намалели, се отбелязва в доклада. Според данните лошото качество на въздуха е свързано с по-високата смъртност, причинена от COVID-19.
От организацията предупреждават, че ако не се вземат мерки за опазване на околната среда в процеса на разхлабване на мерките, изчистването на въздуха ще остане само временно явление. Във връзка с това генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за придържане към „зелена политика“ при възстановяването на икономиката.
В много градове са създадени нови велоалеи и пешеходни зони, които позволяват да се подобри безопасността на придвижване, както и качеството на въздуха, каза той.
Стимулиращите плащания към правителствата могат да ни помогнат по пътя към постигане на целите за устойчиво развитие, ако се съсредоточат върху трансформацията на околната среда и създаването на работни места, заключи генералният секретар.
В ООН отбелязаха, че около 90% от регистрираните случаи на заразяване с COVID-19 са в големите градове. При това, в никакъв случай не е свързано с плътността на населението. Градовете са уязвими заради своята организация, условия на живот, работа и придвижване на жителите, се подчертава в доклада, предаде БГНЕС.
Трябва да гарантираме, че на всички етапи реакцията на пандемията включва преодоляване на неравенствата, заяви във видео обръщение Антониу Гутериш. Трябва да се постави на първо място защитата на най-уязвимите жители на градовете, включително създаване на приюти и нови домове за бездомни. Това е нашият шанс да направим света по добър отпреди пандемията, да създадем по-сигурни, комуникативни и екологични градове.
Коментари