IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 15°
Свят
11:30 | 8 февруари 2021
Обновен: 18:59 | 18 май 2024

Хималайски ледник рухна в Индия, взе жертви

Отломки паднаха в река и предизвикаха рязко покачване на водното равнище

По материала работи: Ставри Таргов
Хималайски ледник рухна в Индия, взе жертви

Най-малко 14 души са загинали, а най-малко 170 се водят за изчезнали при рухването на част от хималайски ледник в Северна Индия, предаде БТА, като цитира Франс прес.

Отломките от ледника паднаха в река и предизвикаха рязко покачване на водното равнище. Инцидентът стана в неделя в индийския щат Утаркханд.

Вчера са били спасени 12 души, блокирани в тунел от свличането на ледника. Между 25 и 30 души са блокирани в друг тунел и спасителни екипи се опитват да стигнат до тях. В щата са мобилизирани стотици военни паравоенни, подпомагани от хеликоптери и самолети.

Огромната водна маса в резултат на частичното рухване на ледника опустоши долината на река Даулиганга и унищожи всичко по пътя си, наводни водноелектрически комплекс, отнесе пътища и мостове, показват кадри на изплашени жители на района.

Река Даулиганга в даден момент се среща с река Алакнанда, която е един от двата основни притока на река Ганг.

Десетки работници в две електроцентрали, разположени на язовирната стена Ришиганга, се водят за изчезнали, както и жители на района, за които се смята, че са били отнесени от придошлите води на Даулиганга, докато са пасли добитъка си в околностите.

Властите изпразниха два язовира, за да попречат на драстичното увеличение на нивото на самата Ганг в градовете Ришикеш и Харидвар. На жителите на двата града бе забранено да се приближават до бреговете на реката.

Жители на села в околностите на реката Даулиганга бяха евакуирани още вчера.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази готовността на организацията да помогне на Индия за справяне с последиците от бедствието.

В щата Утаркханд има 14 ледника в националния парк Нанда Деви. Те са обект на научни изследвания заради климатичните промени и обезлесяването, които увеличават рисковете от скъсване на ледникови стени.

Стопяването на една четвърт от хималайския лед, наблюдавано през четирите последни десетилетия, се приписва на покачването на температурите, съобщава БНР.

Коментари

Новини Варна