IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Свят
20:41 | 25 април 2015
Обновен: 21:21 | 26 април 2024

Преследването на брокерите-измамници

Американската прокуратура погна спекулантите

По материала работи: Ставри Таргов
Преследването на брокерите-измамници

Преди 5 години американският Конгрес даде необходимите правомощия на прокурорите да подвеждат под съдебна отговорност брокерите, които трупат милиони чрез измами на борсата. Оттогава мина доста време, но вече са налице първите обвиняеми.

Навиндер Сингх Сарао беше арестуван във Великобритания заради незаконни манипулации, припомня Би Би Си. По сходни обвинения в САЩ вече беше задържан Майкъл Косчиа, собственик на брокерска къща.

Сарао е заподозрян за участие в изкуственото предизвикване на срива на Уол Стрийт през 2010-та година, когато основният индекс Dow Jones падна с 600 пункта.

Бившият федерален прокурор Якоб Френкел коментира: “Нямам кристална топка, но вярвам, че ще има още много сходни арести”. Експертът посочва, че отправна точка за съдебно преследване на брокерите-измамници е приетият от Конгреса нормативен акт, по силата на който изрично се забраняват конкретен вид машинации.

Забавянето на официалните обвинения за няколко години се дължи на комплексността на разследваните случаи и необходимостта от детайлно проучване за събиране на нужните доказателства за доказване вината на заподозрените.

В какво точно са обвинени брокерите? Схемата е следната – брокер прави заявка за продажба на голяма брой активи от даден вид. Виждайки, че се продават големи количества, другите играчи на пазара също започват да продават, защото цената пада.

В същото време обаче измамникът разкрива истинските си намерения – той отменя заявката за продажба и започва да изкупува актива на далеч по-ниската цена, за да реализира печалба скоро след като пазарната стойност отново се качи.

В повечето случаи печалбите са малки, но при многократни повторения количеството нараства изключително бързо. Измамниците винаги могат да изтъкнат причина за легитимна отмяна на заявката като промяна на ситуацията на пазара, достъп до нова информация или просто инстинкт.

Прокурорите обаче изготвят подробни профили на заподозрените и престъпното намерение може да бъде доказано.

Вече има регистрирани няколко случая на успешни граждански искове срещу брокери. Игор Ойстачер, наричан “Руснака”, беше глобен със 150 хиляди долара за опит да манипулира петролния и металургичния пазар. Майкъл Косчиа пък трябваше да плати 3 милиона за измами в търговията със злато, соя и мед, донесли му печалба от 1.6 милиона долара.

Сега обаче започват криминалните дела.

Косчиа, например, ще трябва да отговаря по цели 12 обвинения за измами. Той опита да обжалва, но искът му беше отхвърлен от федерален съдия.

Британецът Сароа е под гаранция и води съдебна битка срещу евентуална екстрадиция в САЩ.

Но е сигурно, че тези двамата няма да са единствените. Предстоят още арести и процеси срещу брокери, които тръпнат за бързи и лесни пари чрез нерегламентирани действия, съобщава Dnes.bg.

Черно море

 

 

Коментари

Новини Варна