IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 11°
Свят
11:00 | 25 февруари 2022
Обновен: 16:14 | 19 април 2024

Природният газ в Европа поевтиня с 18%

Пшеницата продължава да поскъпва заради инвазията в Украйна

По материала работи: Слав Велев
Природният газ в Европа поевтиня с 18%

Природният газ в Европа стартира търговията в петък с известно поевтиняване от около 18% към 110 евро за мегаватчас (MWh), след като вчера поскъпна драматично с над 50% към 134 евро, предаде БНР.

По време на търговията в четвъртък газът дори поскъпна за кратко до 144 евро за MWh - най-високо ниво от 25-и декември 2021 г., след като Русия нападна Украйна. Тази военна офанзива ескалира страховете за нарушаване и дори спиране на руските газови доставки за стария континент с оглед на очакваните нови по-строги санкции на Запада спрямо Москва.

Трябва да се има предвид, че Русия е най-големият доставчик на природен газ за Европа, осигурявайки около 35% от доставките и близо 26% от петролните доставки.

Поевтиняването на газа в началото на петъчната търговия към нива около 100 евро за мегаватчас вероятно се дължи на факта, че вторият пакет санкции на ЕС и САЩ спрямо Москва изглежда не засяга сериозно руския енергиен сектор, което не дава основния - поне на този етап - на Русия да ограничи или да спре доставките на петрол и газ за Европа.

Въпреки това е малко вероятно фючърсите на нидерландския хъб TTF да се понижат обратно под нивото от 100 евро за MWh - поне докато е в сила руската военна инвазия в Украйна.

Междувременно потоците на природен газ в посока на изток (от Германия към Полша) през руския газопровод "Ямал - Европа" скочиха четирикратно в петък на фона на продължаващата руска военна офанзива в Украйна, показват данни на германския мрежов оператор Gascade, предава Ройтерс.

Все още не е ясно дали по-големи газови потоци в реверсивна посока са свързани с развитието на Украйна, друг основен маршрут за износ на руски газ за Европа.

В четвъртък руската държавна газова компания "Газпром" заяви, че нейният износ на газ за Европа през Украйна не е засегнат.

Газопроводът "Ямал - Европа) през Полша към Германия обикновено представлява около 15% от доставки на руска газ за Европа и Турция, но от декември 2021 г. (за десета поредна седмица) този газопровод работи в реверсивен режим (в обратна посока), което допринесе и за рязкото поскъпване на синьото гориво в края на миналата година.

По-рано тази седмица руският президент Путин заяви, че Русия ще продължава да доставя газ на световните пазари.

Доставката на газ от Германия за Полша през измервателния пункт Mallnow беше в обем на 2,92 милиона киловатчаса на час (kWh/h) в петък сутринта, нараствайки рязко от около 700 хил. kWh/h в предишни часове.

Газпром, който може да резервира капацитет на тръбопровода на ежедневни търгове, не е поръчал транзитен капацитет за февруари и март по този маршрут. Компанията не е резервирала капацитет и за второто и третото тримесечие на годината и няма планове да провежда спот продажби на газ на електронната си платформа тази седмица.

Преносимата мощност за доставка на газ за Словакия от Украйна през граничния пункт Велке Капушани, друг основен маршрут за доставки на руски газ за Европа, нарасна в петък до 796 815 мегаватчас (MWh) от 622 676 MWh в четвъртък.

Фючърсите на пшеница в САЩ достигат в петък най-високите ценови нива от близо 14 години, тези на царевицата се покачват към близо 8-месечен връх, като има и повишаване на цените на соята, тъй като продължаващата и днес военната инвазия на Русия в Украйна предизвика опасения от прекъсване на доставките на зърно от ключовия черноморски регион, съобщава Ройтерс.

Дневните ценови лимити за фючърсните договори на пшеница на Чикагската стокова борса (CBOT) бяха разширени за петъчната сесия на търговия.

Украинските военни спряха търговското корабоплаване в своите пристанища, а Москва спря движението на търговски кораби в Азовско море до следващо нареждане, въпреки че остави руските пристанища в Черно море отворени.

Водещият вносител на пшеница Египет се наложи да отмени последния си търг за закупуване, получавайки само една оферта след руската инвазия в Украйна.

Украйна е основен износител на царевица, като Китай и Европейският съюз са сред основните й купувачи. Русия, най-големият износител на пшеница в света, доставя основно зърното си от пристанища в Черно море.

Тъй като Русия и Украйна формират около 29% от световния износ на пшеница, 19% от световните доставки на царевица и 80% от световния износ на слънчогледово масло, търговците на селскостопанска продукция се притесняват, че въоръженият конфликт между тях може да повлияе на движението на реколтата и да предизвика "масов бой" от страна на вносителите за заместване на доставките от Черноморския регион.

Най-активният договор за пшеница с доставка през май на CBOT се повишава в началото на петъчната търговия с нови 0,9% към 9,43 долара за бушел, след като през вчерашната сесия достигна връх от близо $ 9,60 - най-високо ценово ниво от юни 2008 г.

Фючърсите на царевицата пък поскъпват в началото на петъчната търговия на Чикагската стокова борса с 1,6% до нов 8-месечен връх от 7,01 долара за бушел, докато фючърсите на соята нарастват с 0,9% до $ 16,68 за бушел, след като по време на търговията в четвъртък удариха ценови връх от около 17,59 долара - най-високо ниво от септември 2021г., преди да върне назад към 16,54 долара.

Тунис, който разчита на Русия и Украйна за около половината от нуждите си от зърно, изпълни необходимите поръчки за покупка на зърно преди началото на атаките в Украйна, докато Ирак заяви, че разполага с достатъчни стратегически резерви от пшеница.

Но Египет, често най-големият вносител на пшеница в света, отмени в четвъртък международния си търг за закупуване в резултат на ниската активност на големите износители.

Инвазията в Украйна също така провокира опасения относно доставките на торове от Русия, като анализатори твърдят, че бразилският селскостопански износ може да загуби конкурентното си предимство поради недостиг на ключовата суровина.

В четвъртък министърът на земеделието на САЩ Том Вилсак изрази надежда, че компаниите за доставка на торове и селскостопански продукти, засегнати от руската инвазия в Украйна, няма да се възползват несправедливо от ситуацията на фона на вече високите цени на торовете и на посевите, посочва Ройтерс.

Коментари

Новини Варна