Държавен сайт за запознанства ще опита да предотврати високия процент на разводи сред младите хора в Иран. Това съобщава медийната корпорация Би Би Си, цитирана от fbr.bg.
По официални данни, около 22% от браковете в Иран завършват с развод. В столицата на страната – Техеран, този процент е още по-висок. Повечето разводи се случват, когато съпрузите не са навършили тридесет годишна възраст. Тази възрастова категория е най-многочислената в Иран, затова статистиката на разводите сериозно безпокои иранските власти.
Зам.-министърът по делата с младежта и спорта Махмуд Голрази заяви, че се надява новият сайт „да помогне да се създадат 100 хиляди брачни съюза“ и така да се реши проблемът с разпадащите се бракове сред младежта. Това шумно заявление свидетелства за решимостта на иранските власти да се преборят със ситуацията. По-рано иранските духовни власти възразяваха против такъв сайт, но през януари дадоха своето съгласие.
Новият сайт се нарича Hamsan. Той е ръководен от Организацията за ислямско развитие – държавен институт, пропагандиращ ислямския образ на живот. Сайтът е част от портала tebyan.net. Над сайта за запознанства работят около 100 човека. Засега той функционира само в Техеран, но, както се планира, в бъдеще време към него ще имат достъп и потребители от други градове в страната.
Потребителите, които си търсят половинка, трябва да предоставят на сайта най-общите данни, като ръст и тегло. Освен това, трябва да се посочи какво работят родителите, а също и личния семеен статут. Обичайните в такива случаи въпроси за хобита, музикални вкусове или любими филми не са включени. За разлика от обичайните сайтове за запознанства, кандидатите не могат да видят данните на потенциалните партньори и дори снимките им, защото религиозните власти считат това за неприлично. Само администраторите на сайта имат достъп до тази информация. Те се занимават и с подбора на подходящи половинки.
Ще успее ли този сайт да привлече младите необвързани жители на страната, засега е неясно, но той явно е предизвикал любопитство. „В Техеран е много трудно да срещнеш някого, и това е добър вариант за младите хора от консервативните семейства“, каза в интервю за иранската служба на Би Би Си младият техеранец Каве.
Други се отнасят към тази новост малко по-внимателно. Жителят на иранската столица Али казва, че той няма да се възползва от услугите на сайта, защото обвързването ще става по усмотрение на администраторите. Той не вярва в това, че те са способни да вземат правилно решение. „Другите сайтове прилагат алгоритми, подбиращи партньорите въз основа на това какво харесват или не харесват. А тук решението се приема съвсем произволно“, казва той.
В страната, в която достъпът до интернет и социалните мрежи се контролира строго, откриването на сайт за запознанства от страна на властите е необичайна крачка. Но по думите на Голрази, този сайт е предназначен за да отвлече вниманието на младите от около 300 други сайта за запознанства от западен тип, функциониращи в страната. Тези сайтове, по думите на Голрази, съдържат „незаконни и аморални“ съдържания. Властите се опасяват, че такива сайтове ще стимулират извънбрачни полови отношения, забранени от шериата.
Един от вариантите за заобикаляне на тези правила е „сиге“ – „временни“ бракове, практикувани в страните, в които управлява шериата. Някои сайтове за запознанства действително използват тази възможност, за да избегнат закона, ако техните клиенти са заинтересовани изключително от сексуалните отношения. Подобен вид брачен съюз може да се сключи за срок от 30 минути до 99 години. Не трябва да се подписват никакви документи – достатъчна е благословията на молла. Такъв „брак“ е разрешен за женения мъж, който е решил да си намери втора партньорка, но не и за омъжената жена, която според ислямските закони е заплашена от бичуване или пребиване с камъни, ако я хванат с друг мъж. Реално тези жестоки наказания на практика се прилагат рядко.
В миналото иранските власти вече са се опитвали регулирано да спират нелегалните сайтове за запознанства, но всички тези опити са били неуспешни. Колкото и сайтове да са затваряли, винаги изниквали нови. В Иран има и признати от властите сайтове за запознанства – тях, по правило, ги водят свещеници с разрешение от правителството. Задачата на такива сайтове е пропагандиране на семейството и предоставяне на младите иранци от консервативните семейства възможността да си намерят половинка, използвайки съвременните възможности на интернет, но без да нарушават ислямските традиции. Един от примерите е „Семейният център Амин“. Желаещите да си намерят партньор съобщават за своите предпочитания, и, когато им подберат подходящ жених или невеста, потенциалните съпрузи се викат на лична среща, преминаваща под надзора на свещеник „на безопасно място“ – например, в неговия офис. За да е сигурно, че двойката е достатъчно хармонична, се кани консултант, който накрая освидетелства всичко. Ако всички са доволни, към делото се привличат и родителите на младите хора.
Но въпреки всички тези легални и нелегални сайтове за запознанства, много иранци предпочитат по естествените варианти за търсене на бъдещи партньори. „Искам да се срещам с човек, с който съм се запознал лично, а не през интернет“, казва младия техеранец Мохамед.
На новия държавен сайт за запознанства на Иран ще му се наложи да се постарае, преди да достигне заявените цели.
Коментари