Скандално видео се появи в интернет. На него се вижда как Далай Лама целува по устата момче и го кара да прави непристойни неща, а след това го моли да „смуче езика му“ на събитие в Северна Индия.
В изявление от понеделник говорителите на Далай Лама казаха, че той „желае да се извини на момчето и семейството му, както и на многото си приятели по света, за болката, която думите му може да са причинили, добавяйки, че „съжалява“ за инцидента.
„Негово светейшество често се шегува с хората, които среща, по невинен и игрив начин, дори публично и пред камери“, се казва в изявлението.
Неговото извинение идва, след като видеоклип стана популярен в социалните медии и потребители критикуваха действията на Далай Лама.
Във видеото може да се види как младото момче се приближава до носителя на Нобелова награда за мир, преди да попита: „Мога ли да те прегърна?“
След това 87-годишният духовен водач кани момчето на сцената, посочва бузата му и казва „първо тук“, което подтиква момчето да го прегърне и целуне.
След това Далай Лама посочва устните си и казва: „а сега и тук“. След това дърпа брадичката на момчето и го целува по устата.
„И смучи езика ми“, казва той след няколко секунди, изплезвайки езика си.
Самоличността на момчето не е известна. То било на събитие с фондация M3M, филантропското звено на индийската компания за недвижими имоти M3M Group, базирана в Дарамшала, където Далай Лама живее в постоянно изгнание.
В отговор на инцидента известна базирана в Делхи група за правата на детето, "Haq", каза пред CNN в изявление, че осъжда „всяка форма на насилие над деца“.
Те добавиха: „Тибетската култура включва като поздрав показването на език, но това видео със сигурност не е за никакво културно изразяване и дори да е, такива културни изрази не са приемливи.“
Сегашният Далай Лама, Тензин Гяцо, е най-известната жива будистка фигура в света.
Главният духовен лидер на школата на тибетския будизъм „Жълтата шапка“, Далай Лама е почитан от милиони като превъплъщение на своите 13 предшественици.
Февруарският инцидент не е първият път, когато над осемдесетгодишният Далай Лама предизвика спорове през последните години.
Той се извини след интервю за Би Би Си през 2019 г., по време на което каза, че ако жена Далай Лама трябва да го наследи, тя „трябва да бъде по-привлекателна“.
Предходната година той предложи Европа да остане за европейците, когато говори за нарастващото ниво на африкански бежанци, навлизащи на континента.
„Цяла Европа в крайна сметка ще стане мюсюлманска страна? Или африканска държава? Недопустимо“, каза той и добави, че е по-добре „да запазим Европа за европейците“.

Людмила Елкова за Бюджет 2026: Влизаме в улея на бобслея
Румен Овчаров: Половината резерви на "Лукойл" се намират в чужбина
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Спортът по телевизията днес, 9 ноември
Мачовете по телевизията днес, 9 ноември
Норис пак без конкуренция, провал за Макс в Сао Пауло
Милан профука два гола аванс в Парма
Дневен хороскоп за 9 ноември, неделя
Поверия за ангелската дата 11/11
Седмична нумерологична прогноза за 10 – 16 ноември
Дерматолог: Да губим до 100 косъма на ден е нормално, но не и повече
Епидемия от самота и отсъствие на принадлежност мъчи съвременния човек
Приемът на мелатонин се свърза с повишен риск от сърдечна недостатъчност
Доц. д-р Красимира Христова с международно признание на световния форум по хипертония в Китай
Мобилни екипи на Националния център за психосоматика осигуряват психологична грижа за пациенти с тежки заболявания в София
Кадър на деня за 8 ноември
Златото се консолидира, а криптото страда от липсата на ликвидност в САЩ
Toyota съживява позабравена марка с приключенски офроудър
3 характеристики на жените, които винаги успяват да накарат мъжа да се обвърже
Венера в Скорпион - какво очаква зодиите?
Коментари