IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
21:00 | 3 юли 2015
Обновен: 18:14 | 3 май 2025

Какъв е средностатистическият собственик на оръжие в САЩ?

Само през 2013 г., 33 636 души са били убити с пистолет

По материала работи: Слав Велев
Какъв е средностатистическият собственик на оръжие в САЩ?

След стрелбата в Чарлстън, Южна Каролина, в която загинаха 9 души, президентът Барак Обама призова нацията да се примири с факта, че никоя друга напреднала държава в света не страда от масови стрелби толкова често, колкото САЩ. Той каза, че едва когато се осъзнае този факт, САЩ ще има силата да сложи край на насилието с огнестрелни оръжия.

 

Но това няма да се случи, докато не се научи повече за културата, която води до притежанието на оръжие на първо място, според д-р Бинду Калесан – изследовател на насилието с огнестрелни оръжия в Колумбийския университет. В първата стъпка към разбирането на това какъв е типичният американски собственик на оръжие и каква роля играе то в живота му/ѝ, изследователката провела национално представително онлайн проучване с над 4000 възрастни в САЩ през 2013 г. Констатациите, публикувани в понеделник в списание Injury Prevention, разкриват широка гама от особености, както и профила на средностатистическия притежател на оръжие в Америка.

 

Той е бял, женен или разведен, с високи доходи и над 55-годишна възраст. Не е изненада, че той е два пъти по-вероятно да е член на „социална оръжейна култура”, отколкото тези, които не притежават оръжие. Във всеки случай, почти един на всеки трима американци притежава поне един пистолет, но процентите на притежание на оръжие варират значително в различните щати. Аляска, със своите 61.7% стои на чело на тази класация, докато Делауеър има най-ниския процент на собственици на оръжие – 5.2%.

 

Проучването на Калесан дефинира „социална оръжейна култура” като явление, в което приятели или семейство гледат с лошо око, ако не притежавате оръжие, а пък в социалния ви живот с приятелите и семейството са замесени оръжия.

 

Откриването на динамиките в социалната оръжейна култура, според Калесан, ще бъде от ключово значение, за да се предизвика социална промяна за нагласите и практиките, които формират притежаването на оръжие на първо място. Тя казва, че образоването на американците за опасностите за здравето им от наличието на огнестрелно оръжие в домовете им ще промени начина по който хората се чувстват за притежаването на оръжие, което от своя страна би могло да промени законите така, че придобиването на оръжие да стане по-трудно.

 

„Подхода с общественото здраве, който много прилича на усилията за борба с тютюна, е необходим първо, за да се улесни социалната промяна, а след това политическата воля ще създаде ефективни политики”, заяви Калесан пред Huffington Post. „Ние също така се нуждаем от изследвания, за да разберем последствита за общественото здраве в различните общности и да идентифицираме ефективни социални интервенции в различните общности".

 

Например предходни изследвания са установили връзка между броя на притежаваните оръжия в дома и повишени нива на самоубийство чрез оръжие, въпреки факта, че собствениците на оръжие не би трябвало да имат по-големи психични проблеми, отколкото тези които не притежават оръжие, нито пък да са по-склонни към самоубийство. Други изследвания са установили, че притежаването на оръжие води до по-тежки престъпления като цяло, тъй като оръжията често попадат в неподходящи ръце, когато бъдат откраднати или продадени на вторични пазари.

 

Графика, изобразяваща връзката между притежаването на оръжие и смъртността от оръжия. Щатите са оценени по стриктност на законите относно оръжията, категоризирани от A (най-стриктни) до F (най-слаби).

 

Смята се, че има около 310 милиона оръжия в САЩ – достатъчно, за да се въоръжи почти всеки един гражданин на страната, отбелязва Калесан. За всеки трима души, които са простреляни смъртоносно в САЩ всяка година, осем биват ранени и живеят затруднен живот в следствие на нараняванията си.

 

„Само през 2013 г., 33 636 души са били убити с пистолет, а 84 258 са били простреляни несмъртоносно”, информира Калеса. „Тези, които са пострадали имат трудно възстановяване, като някои продължават да страдат от параплегия, а много често ранените изпитват посттравматичен стрес до края на живота си", добавя изследователката.

 

Калесан, която се преместила в САЩ от Индия, започнала да се интересува от безопасността на огнестрелните оръжия, когато забелязала необичайно високия процент на смъртност и травми от огнестрелни оръжия в Америка. Повлияна от изследванията си, тя става заместник-председател на фондацията Gun Violence Survivors (Оцелели от насилие с оръжия) през 2014 г. Освен че продължава своите изследвания, тя спомага за координирането на кампания за набиране на средства в помощ на пострадалите и техните семейства, за да могат да се справят с последиците от огнестрелни инциденти.

 

„Чувствам, че не трябва само да правя изследвания. Невъзможно е да не почувствам социалната отговорност, когато говоря за последиците от насилие с оръжия”, заключи тя. „Информацията е от ключово значение за социалната промяна".

 

Източник: Huffington Post, FBR.bg

Коментари

Новини Варна