Учени изучаващи слънцето предупреждават, че ще има „мини ледников период” през 2030 г., пише "Индипендънт", цитиран от fbr.bg.
"В момента сме в състояние да предскажем слънчевите цикли с много по-голяма точност, отколкото когато и да било. Това се случва благодарение на нов модел, който показва нередности в 11-годишния пулс на слънцето.
Моделът показва, че слънчевата активност ще падне с 60% между 2030 и 2040 г., причинявайки „мини ледников период”. Прогнозираните условия за последно са се случили между 1645-1715 г., период наречен Минимум на Маундер".
Констатациите са представени от професор Валентина Жаркова в Националното събрание по астрономия в Ландъндо.
През 1843 г. учените за пръв път открили, че активността на Слънцето варира в цикли от 10 до 12 години.
Колебанията в рамките на този цикъл били трудни за предвиждане, въпреки че много слънчеви физици знаели, че тези промени били причинени от „динамо” - движещи се течности дълбоко в слънцето.
Екипът на професор Жаркова установил, че добавянето на второ „динамо” близко до повърхността на слънцето създава много по-точен модел. Учените открили магнитни вълни в два различни слоя от вътрешността на слънцето, които са колебаят между северните и южните полукълба.
„Комбинирането на двете вълни и сравняването с реални данни за текущия слънчев цикъл, ние открихме, че нашите прогнози показват с точност 97%”, заяви Жаркова.
Моделите на магнитните вълни показват, че ще има по-малко петна в слънцето през следващите два слънчеви цикъла. Както Цикъл 25, който достига пика си през 2022, така и Цикъл 26, който трае от 2030 до 2040 г., ще бъдат със значително по-ниска слънчева активност.
Коментари