Папа Лъв XIV за първи път ще проведе ритуала на неделната молитва от базиликата Свети Петър, събитие, което отново ще привлече хиляди туристи и вярващи.
В 12:00 часа (13:00ч. българско време) новият папа се появи на балкона на базиликата, за да рецитира „Regina Caeli“ („Царице на небесата“), молитва към Дева Мария, която се произнася по време на Великден.
Кардиналите избраха Лъв за 267-и папа на 8 май, молейки се той да излекува раздорите в Църквата, да възроди вярата сред 1,4 милиарда католици по света и да се справи с редица съвременни предизвикателства, които тежат върху над 2000-годишната институция.
В обръщението си към кардиналите на 10 май 69-годишният Лъв се нарече „смирен слуга на Бога... и нищо повече от това“ и „недостоен наследник“ на Свети Петър, според стенограмата, публикувана от Ватикана и цитирана от АФП.
Тази сутрин на площад „Свети Петър“ започна да се събира постоянен поток от поклонници и вярващи, носещи знамена и католически символи от цял свят. Свещеници и монахини се смесиха с тълпата, сред която имаше много групи млади хора, някои от които свиреха на китари и пееха песни.
В първите си намеци за посоката, в която ще се развива неговото папство, Лъв заяви, че ще се води от наследството на своя предшественик, папа Франциск, който почина на 21 април на 88-годишна възраст, „с неговия пример за пълна всеотдайност в служенето и трезва простота на живота“.
В ранния съборен следобед Лъв направи неочаквано посещение, за да се помоли пред скромния мраморен гроб на Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре“. Църквата беше любима на Франциск и вярващите продължават да се редят на опашка, за да му отдадат почит.
Кардиналите описват Лъв като наследник на Франциск, с ангажимент към бедните и онеправданите и с фокус върху католиците в отдалечените райони, далеч от Рим.
Като августинианец и бивш мисионер, той също вярва, че Църквата трябва да се ангажира с „мисионерското обръщане на цялата християнска общност“, както каза той пред кардиналите.
Преди да посети гроба на Франциск, Лъв посети августиниански храм югоизточно от Рим, базиликата „Санта Мария Маджоре“, подчертавайки значението за новия папа на религиозния орден, който е фокусиран върху общността и сътрудничеството.
Личният стил на новия папа се счита за по-малко директен от този на понякога импулсивния Франциск, прогресивен човек, който разтърси Църквата и често разбуни духовете в Римската курия, или правителството на Светия престол, по време на 12-годишното си папство.
Кардинал Пиербатиста Пицабала, латински патриарх на Йерусалим, описа Лъв като „човек, който веднага вдъхва доверие, скромен човек, който знае как да слуша...“.
„Ние сме в началото на неговият понтификат, но вече първите стъпки ни дават голяма смелост и утеха. Дори реакцията на хората, толкова красива и ентусиазирана, говори много“, каза Пицабала пред вестник „Кориере дела Сера“.
Молитвата „Regina Caeli“ на Лъв към Дева Мария, рецитирана на Великден и след него, дава старт на натоварена седмица с срещи и аудиенции.
На 12 май той ще бъде официално представен пред международните медии, дошли в Рим, за да отразят избора му.
На 16 май той планира да се срещне с дипломати във Ватикана, а в неделя, 18 май, ще председателства тържествената литургия в базиликата „Свети Петър“, с която ще бъде отбелязан началото на неговото папство.
Следващата седмица е белязана от първата обща аудиенция на Лъв на 21 май – обичайно седмично събитие на папата, което включва четене от Свещеното Писание и проповед пред публиката.
Той планира също да се срещне с членове на Римската курия и ватикански служители на 24 май.
В едно от първите си решения Лъв вече заяви, че ръководителите на дикастериите, или ватиканските ведомства, ще запазят постовете си засега. Тези функции бяха суспендирани между смъртта на Франциск и избора на новия папа.
„Светият отец желае да си запази време за размисъл, молитва и диалог, преди да направи окончателни назначения или потвърждения“, посочи Ватикана.
Междувременно папата започва обиколката си, за да встъпи във владение на четирите папски базилики в Рим, включително планирано посещение в Санта Мария Маджоре на 25 май
Коментари