Арестуваха българин по погрешка на летище в Лондон. Александър от Русе е готов да се прибере у дома след кратка екскурзия в Лондон. Точно преди полета си обаче, от летище „Станстед“ за София, младият мъж е задържан по погрешка. Причината - британските власти издирват друго лице със сходно име.
„При проверката на бордната карта и на паспорта машината започна да мига в червено и ме изведоха четирима-петима униформени. Казаха ми, че съм нарушил пробацията си, а аз дори не знаех за такава.“, разказва Александър.
Така започва близо двудневният му престой в ареста.
„Казаха ми, че няма да се кача на самолета и трябва да изчакам, за да ме отведат в съда. Подозирам, че изобщо не са проверили документите ми, а просто са ги прибрали в плика с иззетите ми вещи“, споделя още той.
Първото му желание е да се свърже с родителите си, но получава отказ.
„Казаха ми, че международни обаждания не се правят. Стоях там 25 часа, без да ям. Бях объркан и шокиран, мислех какво ли си представят близките ми.“
Приятелят му, който пътува с него, успява да извести семейството едва след като се прибира в България. Междувременно Александър е изправен пред съд във Великобритания.
„Питаха ме за имената и датата на раждане. Моите не съвпадаха. Видях, че издирваният човек е роден в друга година и дори се различава една буква в имената ни.“
След кратко заседание младият мъж е преместен в друго районно, където разбира и причината за объркването. Едва след повторна проверка става ясно, че задържаният няма никаква прилика с издирваното лице.
„Когато ме регистрираха, се видя, че не си приличаме. Консултираха се няколко души и всички потвърдиха. Накрая ми взеха и отпечатъци, за да се уверят.“, разказва мъжът пред NOVA.
След 40 часа неяснота Александър е освободен и се прибира у дома. Той обаче споделя, че ще търси обезщетение за преживяното.
„Имам посттравматичен стрес. Дори когато минавам през летища, се оглеждам дали няма да изскочи униформен. Всичко това можеше да се предотврати още на летището, ако просто бяха проверили личната ми карта.“
Семейството му се е опитало да потърси съдействие от българското посолство в Лондон, но отговор е дошъл едва след освобождаването му.
В отговор до медиите Министерството на външните работи посочи:
„Посолството на Република България в Лондон е предприело всички необходими действия, за да окаже съдействие в рамките на своята компетентност. Защитата на правата и законните интереси на българските граждани в чужбина е приоритет в работата на МВнР. Ако се докаже, че спрямо български гражданин са извършени неправомерни действия, ще бъдат предприети всички възможни мерки по дипломатически път.“

Централна емисия
Предприемат се незабавни действия по спирането на "Кроношпан"
Централна емисия
Руски учени откриха голяма коронална дупка на Слънцето
Следите от елени всъщност светят: Защо хората не виждат това
Черна дупка в гигантска галактика се пробуди след 100 милиона години затишие
„Сините зони“ наистина удължават живота: Каква е тайната им
С 39:37 във втория гейм! Мони Николов с драматична победа в Русия
Не се излагат като Левски и ЦСКА! Септември опъна Висла Краков
Ливърпул се провали с гръм и трясък на „Анфийлд“ срещу слабак
Лийдс и Челси с "чисти" победи
Дневен хороскоп за 18 януари, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 19 - 25 януари 2026
5 ароматни рецепти за печено пилешко
Любовен хороскоп за 19 - 25 януари 2026
Модел с икуствен интелект анализира съня ни, за да открие потенциални заболявания
Физическата активност като ключов фактор за контрол на кръвната захар
Грипът при децата - най-важното от А до Я
Защо строгите диети не са ключът към отслабването?
Кадър на деня за 17 януари
Централна емисия
До края на 2026 г.: България може да въведе дигиталния портфейл
Еко ли? Най-продаваните нови коли в Америка
Паричен хороскоп за 2026 - какво да очаквате според зодията
Новолунието в Козирог носи мечтаното щастие на 4 зодии
Коментари