Всички сме се сблъсквали с изкуството, избрано за нас в елегантно подредените музеи и галерии, но всъщност най-удивителното и оригинално изкуство може да се открие там, където най-малко очаквате. Насърчавайки пътешествениците да забравят за музеите и да се отклонят от утъпкания път, професор и автор на „Кратка книга за изкуството“ Дейна Арнолд разкрива пред рубриката за пътешествия на MailOnline най-отдалечените и забележителните места в света, на които можем да открием изкуство и архитектура.
Медина Азахара, Испания
Не много хора осъзнават, че южна Испания е била управлявана от заможни ислямски владетели през Средновековието. В резултат на това в изкуството и архитектурата виждаме невероятна смесица от западни и ислямски стилове. На около 8 км. от гр. Кордоба се намира Медина Азахара, руините на екстравагантен дворцов град, построен в подножието на Сиера Морена през X век от н.е. от испано-арабския халиф Абд ал-Рахман III. Градът все още е активен археологически обект и от него са разкрити едва 10 процента.
Хада, Афганистан
Хада не е за хора със слаби сърца - това е археологически обект, разположен на 10 км. от гр. Джалалабад в Източен Афганистан, сега в центъра на военна зона. Въпреки това, тук са някои от най-необичайните скулптури в света, смесващи различни култури. Значимостта на мястото става ясна през XX век, когато над 23 хил. гръцко-будистки скулптури са били открити заедно с най-старите оцелели будистки ръкописи, за които се смята, че датират от I век преди новата ера. Мястото разкрива влиянието на класическата гръцка скулптура върху будисткото изкуство.
Пещерният храм Дамбула, Шри Ланка
Този вдъхновяващ будистки храм, който е и част от Световното културно и историческо богатство на ЮНЕСКО, се състои от пет пещери и се намира на 148 км. източно от Коломбо и на 72 км. северно от Канди в централна Шри Ланка. Смята се, че тук са живяли праисторически островитяни преди повече от 2700 години, но храмовите пещери, които можете да посетите днес, датират от I век преди новата ера. Тук се пазят сложни стенописи, изрисувани върху площ от 2100 кв. м ., и статуи на Буда във всички форми и размери. Най-голямата статуя е дълга приблизително 15 метра. Огромното количество стенописи и скулптури в пещерите правят Дамбула един от най-важните обекти за синхалско изкуство в света.
Полето на мълниите, САЩ
Това е величествено произведение на ландшафтното изкуство, завършено през 1977 г. от американския скулптор Уолтър де Мария. Точното му местоположение не е обявено официално (някъде в пустинята близо до Кемадо, Ню Мексико), но е разположено на пустинен парцел от 1,6 на 1 км. Там са издигнати 400 метални пилона, високи около 6 метра. Разположено срещу красива, мистериозна планинска верига, по време на буря полето е нещо незабравимо. Мястото и изключително популярно като дестинация, но Фондация Диа арт, която отговаря за него и го поддържа, ще започне да приема резервации за посещение за сезон 2016 чак на 1 февруари следващата година.
Национален парк Чирибикете, Колумбия
„Ако искате да летите с частен хеликоптер, за да видите наистина невиждано досега изкуство, Национален парк Чирибикете е идеалното място за вас. Този район, притежаващ невероятна природна красота, заема 3 милиона хектара тропически гори, савани и реки около планината Серания де Чирибикете. През юни 2015 г. британският режисьор Майк Слий се натъкна на картини на върха на скалите, които може би са на 20 хил. години. Смята се, че картините са нарисувани от племето Кариджона, чийто членове все още живеят в региона.
Стълбата към небето, Мароко
Запътили сте се към Мароко това лято? Не забравяйте да посетите отдалечената скулптура „Стълба към небето“, която се намира в Плейн де Марха, на около 30 км. източно от Ерфоуд. Изработена от германския художник и архитект Хансйорг Фот през 1987 г., скулптурата представлява стълба, висока 16 метра, с 52 стъпала, които водят и надолу към стаите вътре в структурата. Няма да намерите тази невероятна усамотена скулптура в пътеводителите, няма знаци, които да водят до там, а художникът изисква посетителите да ходят до там само с официален гид, за да се опази мястото, и освен това трябва да говорите френски, но ако търсите нетрадиционно модерно изкуство, няма как да пропуснете „Стълба към небето“.
Изправените камъни в Каланиш, Шотландия
Древното друидско светилище Каланиш се намира на западния бряг на остров Люис в шотландските Западни Хебриди. Комплексът, който съществува от 5 хил. години, се състои от каменни кръгове, пътища и каменна гробница. Както е с повечето каменни кръгове, никой не знае защо е бил построен, но остава един от най-важните примери за британско праисторическо изкуство и архитектура.
Градът на Хераклейон, Египет
Всички сме чували за изчезналия подводен град Атлантида, но Градът на Хераклейон (известен също като Тонис), разположен в пристанището Абукир в Египет е напълно реален. Преди хилядолетия градът потъва в Средиземно море, оставяйки след себе си само слухове за съществуването си, докато не е преоткрит през 2000 г. Тогава стотици артефакти, включително гигантски 16-футови статуи, са извадени на повърхността заедно със стотици по-малки статуи, 64 кораба, както и множество саркофази, разхвърляни по морското дъно.
Църквата Абуна Йемата Гух, Етиопия
Издълбанa при огромен риск в крайбрежните скали в Северна Етиопия през V век от н.е., достигането до тази „църква в небето“ е приключение само по себе си. То изисква 6-метрово изкачване по отвесна скала без въжета и преминаване по тесни первази на височина от 200 метра. Въпреки всичко, църквата все още се използва днес - има редовна неделна служба, посещавана както от местни жители, така и от и безстрашни туристи. Боядисани в основни цветове, стенописите, които украсяват вътрешността на църквата с удивителни изображения на ангели, апостоли и други библейски фигури, са едни от най-старите произведения на християнското изкуство в света, като връзките на Етиопия с християнството датират още от Стария Завет.
Манастирът Алчи, Индия
Най-добре да се облечете топло, ако сте тръгнали към този поразителен будистки монашески комплекс, разположен в подножието на Хималаите. Изпълнен с огромни статуи на Буда и сложни дърворезби и произведения на изкуството, той съдържа и някои от най-старите оцелели картини и иконопис от индо-тибетския свят. Пленяващо с междукултурното си изкуство, изобразяващо смесица от тибетски и кашмирни фигури и дрехи, учени смятат, че мястото може би е ключът към преоткриване на една изгубена цивилизация, която някога е процъфтявала по Пътя на коприната!
Пещерите Уелингтън, Австралия
Тази дестинация е по-скоро за тези, които обичат да са като Индиана Джоунс и да си проправят път през тропическата джунгла в слабо населен район на Австралия. Пещерите Уелингтън са галерии от пясъчник, в които има произведения на аборигените, смятани за поне на 15 хиляди години! Украсявайки стените на множеството взаимосвързани пещери, картините представят цялата история на Сънищата - митовете и историите на аборигените в Австралия. Пещерата пази единствените в света туземни каменни шаблони, изобразяващи цели птици, а по-навтре в пещерите има изображения, датиращи от пристигането на европейците на континента. Тъй като законите за историческото наследство в момента се „рационализират“ и много аборигенски исторически обекти губят специалната си защита, сега е моментът да разгледате пещерите.
Daily Mail Online/fbr.bg
Коментари