Свалиха втора иранска ракета над турското въздушно пространство

Вашингтон призова всички свои граждани да напуснат югоизточната част на Турция заради рискове за сигурността

Свалиха втора иранска ракета над турското въздушно пространство

Снимка: БГНЕС, архив

Анкара потвърди, че втора балистична ракета е била свалена от системи за противовъздушна отбрана на НАТО в турското въздушно пространство, докато Вашингтон призова всички свои граждани да напуснат югоизточната част на Турция заради рискове за сигурността.

След началото на американско-израелските удари на 28 февруари Иран отвърна с ракетни и дронови атаки в различни части на Близкия изток, насочени срещу американски цели.

Досега Турция изглежда оставаше пощадена, въпреки че на нейна територия са разположени американски военни, включително в базата Инджирлик, намираща се край южния град Адана.

В понеделник посолството на САЩ в Турция съобщи, че е затворило консулството си в Адана и е разпоредило част от персонала да напусне района. Държавният департамент призова всички американски граждани да се изтеглят от югоизточната част на страната.

„На 9 март 2026 г. Държавният департамент нареди на служителите на американското правителство, които не изпълняват спешни задачи, както и на членовете на техните семейства, да напуснат генералното консулство в Адана заради рисковете за сигурността“, съобщи посолството в публикация в социалната мрежа „Екс“.

В съобщението се позовава на предупреждение за пътуване на Държавния департамент, според което „американците в югоизточна Турция са силно насърчени да напуснат незабавно“.

По-малко от час по-късно турското министерство на отбраната потвърди, че още една балистична ракета, изстреляна от Иран, е била прихваната в турското въздушно пространство от системи за противоракетна отбрана на НАТО. Това е вторият подобен инцидент в рамките на пет дни.

„Балистичен боеприпас, изстрелян от Иран и навлязъл във въздушното пространство на Турция, беше неутрализиран от средства за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО в източното Средиземноморие“, се казва в изявление на министерството.

Част от отломките са паднали в открит терен в района на Газиантеп, на около 200 километра източно от Адана, без да причинят жертви или ранени.

Авиобазата Инджирлик е ключово съоръжение на НАТО, използвано от американските войски в продължение на десетилетия. Тя се намира на около 10 километра от Адана.

В публикация в „Екс“ ръководителят на комуникациите на турското президентство Бурханеттин Дуран заяви, че Турция няма да се поколебае да защити своето въздушно пространство и сигурността на границите си.

„Още веднъж отправяме силно предупреждение към всички страни, особено към Иран, да се въздържат от действия, които могат да застрашат регионалната сигурност и да изложат цивилното население на риск“, написа той.

На 4 март войски на НАТО прихванаха балистична ракета, изстреляна от Иран и насочена към Турция. След инцидента алиансът засили готовността на системите си за противоракетна отбрана, докато Иран увеличава ударите си в региона.

Испанският министър на отбраната Маргарита Роблес заяви, че ракетата е била засечена от испански военни, които обслужват батарея със системи „Пейтриът“, разположена в Инджирлик.

По думите ѝ те са „засекли и съобщили за ракетната атака“, но не са били тези, които са я свалили.

Новини

Коментари

Свят
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата