IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Свят
19:42 | 16 август 2015
Обновен: 20:38 | 7 май 2024

САЩ, Русия и Китай се готвят за междузвездни войни

Трите държави размахват саби в открита орбита

По материала работи: Юлиян Атанасов
САЩ, Русия и Китай се готвят за междузвездни войни

 

Въоръжаването става тайно и тихо. Защото бойното поле, на което САЩ, Русия и Китай в момента позиционират масово и пренареждат сили, не се намира на нито една географска карта, пише dnes.bg.
Трите велики сили в момента изнасят там повече сложна и развита технология и оръжия, от когато и да било. В ниската околоземна орбита трите държави продължават да се надпреварват във военно отношение. А и на Земята се вземат решения и подготовки за този конфликт.
Война в Космоса? Как ли би изглеждала? Любителите на фентъзитата биха били разочаровани. Няма нито космически кораби с екипажи, нито диви битки, нито разрушаващи всичко смъртоносни лъчи.
Става дума за война, която ще е насочена към разрушаването на сателити и сателитни комплекси, които са в основата на съвременната комуникация, навигация, наука, и не на последно място - на военното разузнаване.
Унищожаването само на част от тази всеобхватна, наброяваща 1300 сателита армада, която се върти около
Земята, ще изпрати човечеството десетки години назад в развитието си.
„Широкообхватно унищожение в орбита ще върне цивилизацията назад в епохата на индустриализацията“, казва пред американския канал CBS Джон Хейстън, генерал и пилот на Военновъздушните сили на САЩ.
Безспорното превъзходство в Космоса държат Съединените щати, но Русия и Китай се подготвят енергично за наваксване.
Израз на назрелите отдавна американски опасения даде директорът на Националната служба за разузнаване на САЩ Джеймс Клапър, когато заяви пред Конгреса на САЩ, че Китай и Русия работят над начини за предотвратяване на възможността други страни да контролират чрез сателити достъпа до конфликтни зони – например около Южнокитайско море или при сегашния конфликт в Украйна.
По-специално Пекин работил над начини за препречване на сателити на други страни, повреждането или дори унищожаването им.
Възможности за това предлагали не само ракети или снаряди, които повреждат или унищожават сателити. Безпилотни космически кораби може да изпръскат боя върху оптичните сензори, да повредят различни части на комуникационните системи или да дестабилизират спътниците в орбитата им. Лазерни лъчи или микровълни може да се използват за изкарване извън строя на чувствителни сензори и комуникационни компоненти на спътниците.
За да се предотвратят подобни заплахи, превъзхождащата в момента тежка категория в Космоса – САЩ, се модернизират енергично. Поне пет милиарда долара е предвидило правителството на Барак Обама за инвестиции през следващите пет години в укрепване на нападателни и отбранителни способности в Космоса.
Държавният секретар на САЩ Франк Роуз казва: „САЩ не искат конфликт в Космоса. Но нека сме наясно - ние ще защитаваме с всички сили съоръженията на САЩ в Космоса, ако те са застрашени".
Трудно е да се прецени какви оръжия Вашингтон вече е позиционирал в Космоса. На официално отправено запитване от американското разследващо издание 60 Seconds Пентагонът отговори, че САЩ не притежават оръжия в Космоса. Но би било много лесно да се накарат леките, разузнавателни сателити, които всъщност служат за поправка или поддържане на други сателити в Космоса да изключват враждебните съоръжения.
По-голямата част от изкуствените спътници, около 500 от общо1300 активни сателита в орбитата, се оперират от американски концерни или от правителството. Броят на американските разузнавателни сателити се увеличава значително през последните години по данни на Ройтерс.
Страхът за война в Космоса не е нов. Заради опасения от съветски ядрени ракети, които биха могли да бъдат изстреляни от Космоса, Съединените щати започнаха в края на 1950 г. разработването на системи за спътникова отбрана. СССР пък експериментира с мини в Космоса, които биха могли да разрушат с експлозии вражески ракети.

 

Коментари

Новини Варна