Eвропейската комисия призна, че преговорите между Русия и Украйна за газовите доставки, на които посредничи, са блокирани и че от двете страни липсва политическа воля за подновяването им. Планираната за края на август нова тристранна среща няма да се състои, вместо това Брюксел се надява да продължи разговорите поотделно с всяка от тях, пише dnes.bg.
„Последният кръг от преговорите не постигна никакъв напредък. Отидохме във Виена с готов протокол, в който само няколко проблема бяха в скоби. Но на министерско ниво нещата се промениха и стана ясно, че в момента няма политическа воля от двете страни да се постигне съгласие по нов протокол“. Това заяви днес комисарят за енергетиката и климатичните промени Мигел Ариас Каниете, коментирайки провалените разговори на 30 юни в австрийската столица.
Украйна е основен транзитен път за доставката на руски газ за Централна, Източна и част от Южна Европа и липсата на гаранции за достатъчни постъпления поставя въпроса за снабдяването на газ за тези държави през зимата. По данни на ЕС от тях България и Словакия са зависими на 100% от руските доставки през Украйна.
Определено искаме да се договори втори зимен пакет“, заяви Каниете. Миналата година с посредничеството на ЕС Русия и Украйна подписаха такъв за 6,4 млрд. долара. Част от парите бяха платени с безвъзмездна европейска помощ за Киев.
Според Брюксел новото споразумение трябва да обхваща периода от октомври до края на март 2016 г. и да гарантира наличието на 19 млрд. куб. метра газ. Изчисленията показват, че това е количеството, което ще осигури нуждите на Украйна и ще гарантира непрекъснати доставки за страните от ЕС, които очакват транзита през нейна територия.
Ето защо Комисията е писала на министрите на енергетиката на Русия и Украйна с искане да получи нови предложения от тях за естеството и срока на новото споразумение помежду им, формулата на ценообразуване с отстъпката, минималните количества за купуване, както и как ще бъдат заплатени те.
„За нас е от жизнено значение да постигнем съгласие по три причини. Първо, за да гарантираме доставките на газ за Украйна през зимата. Защото въпреки че ситуацията е малко по-добра от миналогодишната заради инсталираните устройства за обратно доставяне на газ от Европа към Украйна, Киев все още трябва да попълни запасите си до 19 млрд. куб. м, за да е готов за тежка зима. Второ, защото, гарантирайки газови доставки до Украйна, ние гарантираме непрекъснатото подаване на газ към ЕС. Трето, това е важно за Русия като основен доставчик за ЕС, за да потвърди репутацията си на отговорен партньор“, заяви енергийният еврокомисар в Брюксел днес.
В момента Киев има запаси от 13,5 млрд. куб. метра газ и ако те се окажат недостатъчни за собствените му нужди, може да завърти европейското кранче, както се случваше в предишни години, оставяйки европейските клиенти на „Газпром“ на тъмно и на студено.
Украйна вече обяви, че повече няма да ползва услугите на руския доставчик.
Причините за разрива са многобройни, включително отказа ѝ да транзитира доставки до анексирания от Русия Кримски полуостров.
Партньорите не се разбраха и по цената. Русия предлага 247.18 долара за 1000 куб. метра газ - цена, подобна на тази, плащана от Полша. А също и правото да я актуализира на всеки три месеца спрямо световните цени. Киев обаче иска фиксирана цена за цялата зима, както и по-голяма отстъпка, заради географска близост до Москва, която прави доставката по-евтина.
Миналата година под попечителството на ЕС двете страни се договориха за цена от 268.5 долара за 1000 куб. м.
Европейската комисия ще се опита да сдобри спорещите страни, като обсъди писмото си първо с украинския министър на енергетиката Володомир Демшичин на 27 август, а в началото на септември – и с руския му колега Александър Новак.
Ако внезапно те се откажат от претенциите си, Брюксел планира да ги събере отново на масата на преговорите в края на септември и да поднови преговорите за зимните доставки.
Коментари