Варна 19°
fallback
Свят
11:12 | 10 септември 2015
Обновен: 03:13 | 29 април 2024

"Нови хоризонти" възобнови изпращането на научни данни

Космическият апарат се е насочил към малък обект в Куйперовия пояс

По материала работи: Деян Михайлов

След историческото си прелитане край планетата джудже Плутон космическият апарат "Нови хоризонти" на НАСА се е насочил към новата си цел - малък обект в Куйперовия пояс, съобщи сп. "Сианс е авнир".

По време на пътуването си "Нови хоризонти" няма да е бездеен, а ще продължава да изпраща до Земята купищата данни, които е събрал около планетата Плутон и луните й.

От средата на юли космическият апарат изпращаше единствено данни, свързани със слънчевия вятър и космическия прах, след като преди това бе доставил на Земята снимки на Плутон. Отскоро обаче "Нови хоризонти" възобнови изпращането на много научни данни, събрани преди това от инструментите му. Този етап от мисията му трябва да продължи до средата на следващата година.

Мрежата от огромни антени "Дийп спейс нетуърк" получава данните, изпратени от "Нови хоризонти". Става въпрос за мрежа от три параболични антени, използвани от НАСА за комуникация с някои спътници, но най-вече с междупланетни сонди като "Вояджър" - най-отдалечения от Земята обект, създаден от човека. Едната от трите антени е в Калифорния, другата - в Мадрид, а третата - близо до Канбера в Австралия.

Разбира се, с увеличаване на разстоянието от нашата планета ще намалява скоростта на предаване на данните. Тя варира между 1 и 4 килобита в секунда - бавна е, но е достатъчна, за да се използват изпратените от космическия апарат данни.

Занапред се предвижда на сайта на мисията "Нови хоризонти" да се качват снимки, направени с инструмента LORRI на апарата. Първата серия се очаква да бъде качена утре.

 

Автор на статията:
Деян Михайлов
0 коментара
fallback
fallback