В Германия уведомяват всеки подслушван, независимо от резултата от прилагането на специални разузнавателни средства. Това са споделили трима представители на германския орган за контрол на СРС на среща с Националното бюро за контрол на СРС.
Това е първата международна среща на Бюрото със сроден орган. Инициативата е на гостите. В делегацията са участвали д-р Юрген Хайке (председател на комисията за контрол на специалните служби към Баварския Ландтаг и член на подкомисията Г-10), д-р Манфред Вайс (бивш министър на правосъдието на Бавария и член на подкомисията Г-10) и д-р Хелмут Палдер (бивш съветник и ръководител в международния отдел на баварското Министерство на правосъдието). Те са дали висока оценка за дейността на българското Бюро за контрол на СРС до момента.
В продължилата повече от два часа среща, двете страни са обсъдили редица проблеми и въпроси, свързани специалните разузнавателни средства.
От българска страна е бил поставен въпрос по проблем, възникнал през последните месеци у нас. Някои съдилища в страната, като тези в Силистра, Пловдив и Специализирания наказателен съд, отказват да дадат разрешение за подслушване на втори телефон на едно лице, тъй като вече били дали "принципно разрешение за контролиране на лицето". Тези съдилища пращали исканията директно в ДАТО за прилагане на СРС за втория номер.
Гостите отговорили, че при тях се дава отделено разрешение за всеки един телефонен номер. В Германия има два органа, които одобряват подслушване. По наказателни дела това е съдът, но когато става дума за въпроси, свързани с националната сигурност, разрешение дава именно комисията Г-10. Тя се състои от трима души и заседава периодично. Исканията се изготвят от министъра на вътрешните работи. Ако комисията има допълнителни въпроси, тогава пред нея се явява експерт, който да внесе разяснения.
Друга комисия от 7 членове пък контролира използването на СРС. Тя е сродна на българското бюро. Исканията в Германия не са много. И там максималният срок за прилагане на СРС е 6 месеца. Но задължително се уведомява лицето, чиито права са били временно ограничени, независимо дали резултат от подслушването или не. В момента, в който се прекрати прилагането на СРС, човекът бива уведомен. За разлика от България, където по закон, се уведомяват само хората, които неправомерно са били подслушвани.
legalworld.bg
Коментари