IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
21:48 | 26 септември 2015
Обновен: 04:47 | 8 май 2025

Порошенко плаши с нови антируски санкции

Това ще стане, ако Москва признае изборите в ДНР и ЛНР

По материала работи: Златина Добрева
Порошенко плаши с нови антируски санкции

Президентът на Украйна Петро Порошенко заплаши с разширяване на антируските санкции, в случай че Москва признае изборите в самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики, предаде ТАСС, цитиранa от БТА и dnes.bg.

В интервю за украински медии Порошенко каза, че: "Ако Русия признае предстоящите местни избори в ДНР и ЛНР, то това ще е грубо нарушение на споразуменията от Минск за Украйна и това може да се изрази в разширяване на санкциите срещу Русия и в други последствия".

Порошенко определи предстоящите местни избори в ДНР и ЛНР като измама и обеща, че украинските власти ще направят всичко възможно да не се допуска повторение на този процес.

В сряда руският външен министър Сергей Лавров заяви, че изборите в ЛНР и ДНР, насрочени за 18 октомври за 1 ноември не са нарушение на договореностите от Минск, защото в тях не били упоменати дати за произвеждането на избори.

Тогава Лавров отбеляза, че в Минските споразумения се съдържат някои положения, които доста отдавна са били грубо нарушени от украинското правителство. Той напомни, че съгласно минските договорености украинското правителство в деня на изтеглянето на артилерията от фронтовата линия, тоест през април, е трябвало да влезе в диалог и консултации с Донецк и Луганск относно условията за произвеждане на избори и тези избори трябвало да се проведат при съблюдаване на украинските закони и с наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

Според Лавров на 12 март е изтекъл срокът за влизане в действие на закона за особен статут на Донецк и Луганск и за това е трябвало да бъде прието специално постановление с обозначаване на територията, на която този закон ще действа.

Подобно нещо така и не се е случило, а е бил приет закон, в който се казвало, че той не действа на територията на провъзгласилите се ДНР и ЛНР.

 

Коментари

Новини Варна