IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
21:07 | 21 октомври 2015
Обновен: 10:45 | 4 май 2025

Русия изпревари Саудитска Арабия по доставки на петрол за Китай

На трето място като доставчик на петрол за Пекин е Оман

По материала работи: Пламен Янков
Русия изпревари Саудитска Арабия по доставки на петрол за Китай

На най-интересният пазар за петролни доставки - китайският, кипи ожесточена конкурентна битка, съобщава „Блумбърг". През първите десет месеца на 2015 г. Русия успя двукратно да пробие монопола на Саудитска Арабия и да достави повече петрол на китайски клиенти.

 

През септември руските доставки възлизат на 4,04 млн. т, докато тези на саудитците - на 3,95 млн. тона. Излизането начело като доставчик за този пазар Русия дължи на нефтопровода от Сибир до Китай, по който тече повечето от доставяната суровина.


На трето място като доставчик на петрол за Пекин е Оман, четвърта е Ангола, следвана от Ирак. Според оценките на Международната енергийна агенция, догодина Китай ще потребява 25% от всички енергоносители на планетата и това предопределя острата конкуренция на страните-износителки на петрол.

Коментари

Новини Варна