НАСА отличи наш лекар за върховни постижения

НАСА отличи наш лекар за върховни постижения

НАСА отличи наш лекар за върховни постижения

НАСА отличи наш лекар за върховни постижения

Български лекар получи сертификат за върхови постижения от НАСА. За първи път Американската космическа агенция отличава чуждестранен учен за принос в изследванията на центъра в Хюстън, съобщи bTV.

Проф. Огнян Колев е специалист по нервни болести, заместник директор на болница „Св. Наум", преподавател в Медицинския университет и в още десетина висши училища, сред които Харвард, Импириъл Колидж в Лондон, Мюнхенския и Тексаския университет.

За пръв път е поканен в НАСА преди 22 години. В космическия център за невронауки той работи по преодоляването на космическата болест. В безтегловност астронавтите губят реална представа за дистанция и положение на тялото, губи се координацията между зрителната и вестибуларната система.

„Това е основен проблем при астронавтите - ориентиране по време на космичния полет. Това е причината да се развие тази космична болест, която в голям процент от случаите затруднява научната работа по време на полет, а да не говорим, че при някои случаи се проваля и експериментът”, обясни проф. Огнян Колев..
Професорът участва в разработването на специален костюм, който чрез вибрации предизвиква усещания в различните части на тялото, в координация с движението в пространството. В момента костюмът се тества от НАСА и от американската военна авиация.

Българският невролог не веднъж е получавал покана да работи постоянно за космическата агенция, но не е приел. „Чувството ми за носталгия е по-силно, отколкото изявата в науката”, споделя проф. Огнян Колев. Той може да прилага в София наученото от изследванията в НАСА. Случвало се и негови пациенти с проблеми във вестибуларния апарат да му дават идеи за работата му с астронавтите.

Новини

Коментари

Свят
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата