Френската космическа агенция представи новите си два сателита по време на парижката конференция за климата - пише в.Труд . В понеделник министри от цял свят обещаваха с ръка на сърцето, че страните им ще намалят емисиите парникови газове и така ще ограничат климатичното затопляне, коментира вестник Le Parisien.
Сателитите, които ще бъдат в орбита на стотици километри от земната повърхност, ще позволят тези обещания да бъдат проверявани. Президентът на Националния център за космически изследвания обясни, че сателитите ще измерват емисиите въглероден диоксид, както и нивата на метана, който макар и по-рядко срещан, е 25 пъти по-вреден за климата.
Вчера на международната конференция в Париж бе обявено договарянето за създаване на Международен геотермален съюз. В състава на новата организация ще влязат 36 държави, а нейна цел ще е съдействие за сътрудничеството между страните в изучаването и използването на геотермална енергия, предаде GlobalPost.
Геотермалните ресурси са достъпни за 90 страни в света, но „само 24 държави ги използват“, което е 6% от потенциала на този вид енергия.
Съюзът включва както страни, които все още не са започнали да използват геотермални технологии, така и държави, които отдавна ги използват. Европейските страни са четири - Франция, Исландия, Полша и Швейцария. Алиансът включва също Турция, а сред страните от Африка са Египет, Кения, Уганда, Зимбабве и др. Представителите на Латинска Америка са Боливия, Колумбия, Коста Рика, Еквадор, Ел Салвадор, Гватемала, Хондурас, Мексико, Никарагуа и Перу.
Днес в Париж започва решаваща за планетата седмица, по време на която министрите поемат щафетата в световните преговори за климата, коментира белгийският вестник La libre.
Седмицата се очертава трудна, тъй като редица важни въпроси остават неразрешени. Официално светът има пет дни, за да постигне споразумение, което да ограничи затоплянето на Земята до 2 градуса по Целзий и да забави разрушителните последствия – от топенето на ледниците до опустошителните циклони, които вече са факт.
До края на конференцията на министрите на околната среда, енергетиката и външните работи се пада задачата да изготвят проектоспоразумение за климата. В него трябва да бъдат уредени редица въпроси: от целта за ограничаване на затоплянето – 2 или както настояват малките тихоокеански острови 1,5 градуса по Целзий, до решаващия въпрос за разпределянето на усилията за намаляване на парниковите газове между развитите страни и развиващите се икономики.
Междувременно папа Франциск отправи молитва за успеха на Световната конференция за климата, съобщава USA Today.
Понтификът, който направи борбата с климатичните промени крайъгълен камък на своето папство и по-рано публикува енциклика по този въпрос, се помоли за „света, който искаме да оставим на тези след нас, за растящите ни деца“.
„В името на общия ни дом и за бъдещите поколения, в Париж трябва да бъде положено всяко едно усилие, за да се намали влиянието на климатичните промени и в същото време да се обуздае бедността и да се позволи на човечеството да разцъфти“, посочва папа Франциск.
Коментари