IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
09:27 | 30 декември 2015
Обновен: 14:53 | 3 май 2025

Русия е извозила от Иран близо 40 т обогатен уран

"Известия": Суровината може да послужи за "мръсна бомба"

По материала работи: Юлиян Атанасов
Русия е извозила от Иран близо 40 т обогатен уран

Русия откара от Иран обогатен уран на стойност повече от 50 милиона долара - над 71 процента от годишния световен добив, пише "Известия".Вестникът коментира съобщенията от понеделник, че тонове обогатен уран са натоварени на кораб, пътуващ от Иран за Русия. Иран получава суров уран, а в замяна изпраща повечето от своя нискообогатен уран за федерацията, предвижда ядреното споразумение от 14 юли.

 

Нито Москва, нито Иран съобщиха официално точни данни за ядрения товар, тръгнал към Русия. В понеделник американският държавен секретар Джон Кери заяви, че става дума за 11 330 кг нискообогатен уран. Според добре запознат с операцията източник от руския атомен отрасъл обаче количеството е далеч по-голямо - Русия е извозила от ислямската република общо към 40 тона уран с пазарна стойност над 50 милиона долара. За Русия е от значение не толкова цената му, колкото контролът над суровината, която би могла да послужи на терористи за направа на "мръсна бомба", изтъкват експерти, цитирани в материала.Според руската държавна корпорация "Росатом" откараният уран е обогатен нееднородно, но не повече от 20 на сто, а за военни нужди процентът трябва да надхвърля 90, пише изданието. Негов източник от "Росатом" уверява, че Москва ще използва иранския уран "единствено за граждански цели".

 

Суровината вероятно е обогатена над 5 на сто и не може да се използва директно в атомната енергетика. За преработката й ще са нужни допълнителни средства, коментира експертът Сергей Кондратиев. Действията на Русия са "по-скоро принос към уреждането на иранския ядрен проблем и укрепването на режима за неразпространение", добавя той.В Русия има АЕЦ, които могат да работят с иранския уран, а по-нататъшното му обогатяване няма да представлява проблем, твърди обаче ядреният физик Игор Острецов. Според него Техеран "вече е извършил най-трудното, което ще улесни използването (на този уран) както за мирни цели, така и за създаване на ядрени оръжия".

 

Уранът е извозен от Иран, не за да се предотврати развитието на страната като ядрена сила, а за да не попадне горивото в ръцете на терористи. Практически невъзможно е да вкараш в една цивилизована страна плутоний, защото е високорадиоактивен; нещата обаче са много по-лесни с уран като суровина за "мръсна бомба", обяснява специалистът.От друга страна "сделката е стъпка към вдигане на санкциите от Иран и може да приближи отварянето на иранския пазар, съответно и изпълнението на големите договори с "Росатом" за атомни централи в близкоизточната държава, посочва Сергей Кондратиев.

 

 

/БТА/

Коментари

Новини Варна