Ако пенсионерите искат да живеят добре, тяхното място е Коста Рика, посочва класацията за най-добрите страни за пенсиониране. Според съставителите в епохата на глобалните комуникации все повече хора избират да живеят в чужбина в златните си години, ако намерят предимства в това. Благодарение на интернет нищо не изглежда далече и връзките с приятелите и роднините не се късат.
Коста Рика печели първенството със своята мултикултурност и мултиетничност, поради което никой новодошъл не се чувства като чуждо тяло. Там може да се живее екологично и евтино, природата е съчетание от джунгли, красиво крайбрежие и плодородна земя, а и ситуацията е доста по-солидна и стабилна, отколкото в други държави от региона.
Най-добрата страна за пенсиониране е определена от хора, по-възрастни от 45 г., като са използвани 7 критерия - гостоприемство, благоприятна данъчна политика, приятелско отношение, подходящ климат, уважение към частната собственост, развито здравеопазване, личен афинитет към мястото.
В първата десетка на страните, подходящи за пенсионери, са още Ирландия, Канада, Нова Зеландия, Австралия, Испания, Дания, Швеция, Италия и Мексико. България е поставена на 36-о място.
Швеция, Дания, Канада, Холандия и Австралия са посочени като най-добрите страни за отглеждане на деца. Швеция е място, което кара всички родители в САЩ да завиждат. Докато американките имат само броени седмици, за да си гледат децата след раждането, в Швеция майките имат 480 дни платен отпуск, а бащите - 60. На родителите се дават щедри социални помощи, те имат право да работят на намален работен ден, докато малките станат на 8 г. Младите пък твърдят, че тази страна им дава възможност едновременно да имат семейство и да правят кариера. В тази класация България се нарежда на 32-а позиция.
Анкетираните ни нареждат на 30-о място сред най-подходящите места за жените. В това отношение лидер е Дания, където към жените се отнасят като към кралици. Следват Швеция, Канада, Холандия и Австралия. Дания печели първенството заради равенството между половете и възможностите жените да се реализират наравно с мъжете в образование, професия и семейство.
НАЙ-ДОБРЕ ЗА ВЪЗРАСТНИ ХОРА
1. Коста Рика
2. Ирландия
3. Канада
4. Нова Зеландия
5. Австралия
6. Испания
7. Дания
8. Швеция
9. Италия
10. Мексико
............
36. БЪЛГАРИЯ
НАЙ-ДОБРЕ ЗА ДЕЦА
1. Швеция
2. Дания
3. Канада
4. Холандия
5. Австралия
6. Нова Зеландия
7. Австрия
8. Ирландия
9. Великобритания
10. Люксембург
...............
32. БЪЛГАРИЯ
Екоживот в Швеция, Япония и Германия
11 европейски държави са средпървите 20 в класацията на страните, предоставящи най-добри условия за природосъобразен начин на живот по света.
4 от тях са от Северна Европа. България е поставена в средата и е 31-а. Турция и Румъния са на 38-о и 39-о място. Гърция, пък е 28-а.
Осигуряването на чист въздух и вода чрез възобновяеми енергийни източници поставя Швеция на върха на списъка. Правителството на скандинавската страна също така окуражава населението да води здравословен начин на живот, като посещава забележителностите ѝ.
Хората в Япония са известни със своята продължителност на живота, което ѝ отрежда второ място в класацията. Експерти смятат, че една от тайните на дълголетието на японските жени се крие в диетата от морски дарове. Германия, Холандия и Канада запълват първата петица. Страната на лалетата е една от малкото, в които са разпространени електрическите коли. В първите 10 влизат още Дания, Австралия, Нова Зеландия, Великобритания и САЩ.
На последните места са съответно Боливия, Чили и Алжир.
Англия лидер за образование
След 50 години страните по света ще бъдат управлявани от днешните малчугани. Техните мисли и действия ще се определят от това, което са научили и преживели. Това превръща образованието в ключов фактор за бъдещето на една нация.
България е поставена на 35-о място в класацията за най-добро образование от 60 страни по света. Една позиция пред нас е Румъния, а на 36-а е Тайланд. Класацията се оглавява от Великобритания, чиято образователна система се смята за най-добра. Два от нейните университети - Оксфорд и Кеймбридж, попадат в топ 10 на най-добрите вузове по света. С безплатното си начално и средно образование Канада окупира второто място, следвана от САЩ. Америка може да се похвали с цели 8 висши учебни заведения в първите 10 на най-добрите. Но таксите в американските вузове са вторите най-скъпи в света.
Две европейски държави запълват първата петица - Германия и Франция. Дания, Норвегия, Швеция и Финландия пръскат най-много пари за образование. ЮжнаКорея, където учениците учат по 16 часа на ден, е на 18-о място в списъка.
Нигерия, Пакистан и Иран са последни. За подобряване на образованието в Исламабад настоява 17-годишната носителка на Нобелова награда Малала Юсафзаи. Тя се бори с талибаните жените да могат да ходят училище.
КЪДЕ ДА УЧИМ В ЧУЖБИНА
Готвенето за изпити никога не е забавно. Някои неща като предстоящо пътуване с лодка по венецианските канали или чаша вино в Париж обаче биха помогнали на студентите да превъзмогнат учебната болка.
Италия е най-предпочитаната страна за обучение в чужбина, определена по 5 показателя - културно достъпна, място за забавление, най-добрите университети, изобилие от културни забележителности и “бих ли отишъл да уча там”.
1. Италия
2. Испания
3. САЩ
4. Франция
5. Великобритания
6. Бразилия
7. Япония
8. Австралия
9. Гърция
10. Мексико
..............
48. БЪЛГАРИЯ
КЪДЕ ДА ЗАПОЧНЕМ КАРИЕРА
Големи държави като Китай, Германия и САЩ са на върха на класацията на най-добрите страни за започване на кариера. Владеенето на няколко езика е задължително обаче за кандидатите, искащи да си намерят добра работа. Високият процент на безработица поставя Испания и Тайланд на дъното в този списък. На Пиренеите работата на непълно работно време е все по-често срещана и предлагана. Докато в азиатската страна огромен брой хора се занимават само със селско стопанство. България не попада в този списък.
1. Китай
2. Германия
3. САЩ
4. Великобритания
5. Канада
6. Япония
7. Южна Корея
8. Швеция
9. Русия
10. Саудитска Арабия
24chasa.bg
Коментари