Основната му задача ще бъде да се установи, че бежанецът не представлява заплаха за сигурността.
При това значителна роля в процеса на подбор ще играе турската страна, твърди вестникът.
Действащата процедура за проверка на бежанците се осъществява посредством управлението на Върховния комисариат на ООН за бежанците.
Тя позволява за една година да се установи самоличността на около 50 хиляди сирийци, но Анкара очаква ЕС да приеме много по-голям брой бежанци от Сирия.
Турция от своя страна потвърди ангажимента си да поеме обратно всички незаконни мигранти, заловени в турски води, пише в текста на заключителната декларация от съвместното заседание ЕС и Турция.
За всеки сирийски гражданин, който Турция приеме обратно от гръцки остров, друг сирийски гражданин, който има право на политическо убежище, и пристигнал в Турция, ще бъде разселван в държава от ЕС по утвърдените квоти.
Анкара иска освен това допълнителна помощ от ЕС от още 3 милиарда евро до 2018 г., към вече предвидените 3 млрд. евро, отмяна от края на юни на визите за турски граждани, желаещи да пътуват в страни от Шенгенското пространство, и бързо отваряне на пет нови глави в преговорите й за присъединяване към ЕС.
Тези предложения, които далеч не се приемат единодушно сред 28-те страни от ЕС, се очаква да бъдат уточнени окончателно до следващата среща на върха на ЕС на 17 и 18 март.
Коментари