Пакистан обяви тридневен траур заради трагедията в град Лахор, отнела живота на над 70 души. Жертви на терориста самоубиец станаха в неделя най-вече хора от пакистанската християнска общност, чествали Великден. Отговорността за нападението пое групировката "Джамат ул Ахрар", положила клетва за вярност пред "Ислямска държава", пише Сергей Строкан в "Комерсант".
Атентатът в Лахор продължи поредицата от шумни акции, предприемани от ислямистите (като атентатите в Брюксел) - след несполуките си в Сирия и Ирак те се насочват към други региони. Експерти, потърсени от "Комерсант", очакват атаки срещу християни навсякъде по света като част от тенденциите в новата глобална стратегия на ИД. Терористичният акт в Пакистан бе осъден от мнозина световни лидери, включително от президента на Русия Владимир Путин, призовал за "засилване на международното взаимодействие в антитерористичната сфера".
Нападението срещу християнската общност на Пакистан от 27 март в Лахор - столица на най-голямата провинция Пенджаб, бе извършено в лунапарка "Гулшан-е-Акбал". Покрай великденските празненства и последния ден от училищната ваканция в неделната вечер там бяха дошли много християнски семейства с деца. Извършителят лесно се смеси с множеството и задейства взривното си устройство. Жертви станаха най-малко 72 души, сред които 29 деца. Над 340 души бяха ранени.
Във връзка с трагедията в Лахор премиерът на Пакистан Наваз Шариф отмени планираната за тази седмица обиколка в чужбина, когато бе предвидено да преговаря с британския премиер Дейвид Камерън в Лондон и с президента на САЩ Барак Обама във Вашингтон. "Задачата ни е не само да унищожим инфраструктурата на терора, но и да изкореним екстремистките нагласи, които застрашават нашия начин на живот. Властите в провинциите трябва да ускорят операциите на силите за сигурност срещу терористите. Трябва да действаме изпреварващо", заяви той.
Говорителят на пакистанското министерство на отбраната Асим Баджва съобщи за операции на силите за сигурност и арести на предполагаемо замесени в терористична дейност. Хайки бяха организирани през нощта срещу понеделник в три града от провинция Пенджаб - Лахор, Фейсалабад и Мултан. Силите за сигурност задържаха близо 50 души, конфискуваха много оръжия и експлозиви, каза той.
Отговорността за касапницата в парка на Лахор бе поета от групировката "Джамат ул Ахрар" - подразделение на талибанското движение, заклело се във вярност на "Ислямска държава". Проектът за "глобален халифат", осъществяван от ИД в Близкия изток, провокира разнопосочни оценки сред талибаните в Пакистан и предизвика разцепление в редиците им. Част от тях отказаха да се присъединят към ИД, предпочитайки да действат и занапред в рамките на азиатския регион. Други обаче се провъзгласиха за филиали на "Ислямска държава".
Групировката "Джамат ул Ахрар" избра втория път и рязко се активизира в опит да привлече възможно повече внимание (това е вече петата атака, която предприемат нейни бойци от декември м. г.). "Взехме на прицел християните. Стремежът бе да напомним на премиера Шариф, че вече сме влезли в Лахор", заяви говорителят на "Джамат ул Ахрар" Ехсанула Ехсан и обеща нови нападения срещу християни.
Атентатът в парка "Гулшан-е-Акбал" се нареди сред най-мащабните атаки срещу пакистанските християни през над 60-годишната история на страната. Последната подобна терористична акция бяха отекналите през септември 2013 г. в град Пешавар експлозии край храма "Вси Светии" - един от най-старите в Пакистан, когато загинаха повече от 80 енориаши, а 140 бяха ранени. През последните години обаче пакистанските християни не бяха обект на големи нападения.
Християнската общност - едно от религиозните малцинства в 180-милионен Пакистан, наброява по някои оценки над 7 милиона души. Християни се заселват из земите на днешен Пакистан доста време преди появата на самата държава през 1947 г. след разпадането на Британска Индия. При все че основателят на Пакистан Мохамед Али Джина го замисля като държава на мюсюлманите, християните традиционно играят важна роля в живота на местното общество.
Според експерти, потърсени от "Комерсант", атаката срещу пакистанските християни трябва да се разглежда в контекста на провъзгласената от ИД нова стратегия, каквато ръководството на групировката се налага да разработи вследствие на военните неуспехи в Сирия и Ирак.
"Губейки позиции в Близкия изток, ИД е принудена чрез своите клонове да разширява дейността си, като я прехвърля в други региони от света - обясни за вестника ни Алексей Малашенко, експерт на Московския център "Карнеги". - Тенденцията да се отмъщава на християните като представители на западния свят датира още отпреди проекта за "глобален халифат" в Ирак и Сирия. Да си спомним само предишните нападения срещу християни в Пакистан или дейността на групировката "Боко харам" в Нигерия. Днес обаче, в един кризисен момент за ИД, тази тенденция добива ново развитие".
По думите на експерта, "щом нямат възможност да създадат "глобален халифат", ислямистите се опитват да разпалят конфликт между цивилизациите - вече не действат просто за отмъщение, а нападат християни само защото са хора от друга вяра".
Това мнение споделя и Владимир Сотников, директор на Центъра за стратегически изследвания и анализ "Русия-Изток-Запад". "Атентатите в Брюксел и атентатите в Лахор са брънки от една и съща верига. Обръчът около ИД се затяга и в отговор терористичните групировки се активизират в различни страни по цял свят, водят кампания на децентрализиран терор, който вече не се координира от едно място", обясни експертът за "Комерсант".
Мнозина световни лидери осъдиха нападението срещу християни в Лахор - от премиера на съседна Индия Нарендра Моди до главата на британския кабинет Дейвид Камерън. Руският президент Владимир Путин поднесе съболезнования на президента на Пакистан Мамнун Хусейн, на премиера Наваз Шариф и призова за "по-нататъшно засилване на международното взаимодействие в антитерористичната сфера - както на регионално, така и на глобално равнище".
/БТА/
Коментари